...ibland när jag besöker vissa sidor, bla Imageshack och photobucket. Vad är det för typ av "virus" eller vad det nu är, någon som känner igen problemet? Mina antivirus program hittar inget. Det kan inte vara frågan om någon banner på sidan, då ljudet forsätter ett bra tag efter det att man stängt ned webbläsaren och dragit ur nätverkssladden.
Jag använder mig av mban, Eset Smart Security, Hitman Pro, Hijack This och en rad andra program.
Det är en reklam på imageshack osv med någon camtjej som skickar massa smileys, den bannern skickar ut något ljud också. Blev jättekunfunderad när jag hörde massa knäppningar här om dagen.
Japp, som alla säger så är det en banner, där man ska tro att man chattar med en livebrud men egentligen är det en video på en tjej som ligger på en säng och skriver vid datorn. Sjukt drygt men det är bara reklam.
Polaren fick panik när vi satt vid hans dator nån vecka sen och de knäppande tangenterna började spela för fullt. Det ordnade sig när vi startade om datorn. Häromdagen upplevde jag samma historia när jag tryckte på en länk och ganska snabbt insåg jag den chattande damen längst upp på sidan
Det är bara en popup/ banner.
Kör själv med Chrome just nu, skaffade mig AdBlock - ljudet slutade.
Så det är bara att fixa någon sorts popup/ad-blockare så löser sig ditt problem.
när jag loggade in på en "ladda ner sajt", amerikansk så hörde jag tangentbords ljud. hade fler program uppe och flera flikar. Så fort jag stängde ned "ladda ner sajt":en så slutade ljudet höras. Kände lite panik att det skulle vara någon som försökte tränga sig in i min dator. Är mycket ute på FB och spelar MW så där har jag nästan dagligen vänner som får sina konton kapade. Så när jag hörde detta ljud gick tankarna dit direkt. Har dock endast hänt mig en gång så..
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!