2010-02-22, 23:35
  #6625
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D
Jo, det har dom med säkerhet gjort. Precis som GRU, NSA, Mossad, irans underrättlsetjänst + andra organisationer som kan vara intresserade av att antingen ordna, eller skydda sig mot, attentat.
Även en privat grupp skulle kunna göra en sådan här kartläggning.


Jag är helt säker på att man inte håller på med sådant! Däremot har man nog analyserat mycket annat och testat säkerheten kring platser för offentliga framträdanden etc samt den dagliga sfären!

Sådan förspaning görs knappast heller rent allmänt av någon säkerhetstjänst utan ett konkret uppdrag.
Citera
2010-02-22, 23:39
  #6626
Medlem
CapsLockss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Skottet var ganska starkt nedåtriktat (ca 30 gr) och konstigt nog inte från helt nära intill. Avståndet beräknas vanligen utifrån krutspridning och förmodad piplängd. Tänk om det istället var ett sådant gevär som polisen i USA brukade använda mot bilar? Krutstänken var inte tydliga nog för att avgöra men ändå uteslöts teorin om prickskyttar fast dessa kunde ha ett utmärkt tillhåll i det alltigenom skumma Skandiahuset. De verkliga gärningsmännen kunde ta god tid på sig och packa ihop sina vapen och krypa tillbaks genom de öppna fönstren medan figuranter på gatan sprang åt olika håll och försökte dra åt sig uppmärksamheten. Hur förklara att den andra kulan hamnade tvärs över gatan? Och varför välja så grov kaliber? Om Palme bar skyddsväst så hade det ju varit enklast att trycka av mot huvudet ett skott som kanske inte dödar men säkert tystar sitt offer.
/ Ove Mollvik



Ska väl inte gå in i någon polemik med dig Ove, vill inte alls avfärda någonting för jag är ingen vapenkunnig person.

Men jag bara undrar hur du ställer dig till dessa frågor.

1. Mannen som enligt vittnen "skjuter" Olof och flyr in i tunnelgatan, vem tror du det vara ?

2. Lite knepigare att förstå L.P´s skottskada om det är samme skytt som mot O.P, kan du förklara hur du tänkt där.

3. Finns källa på avtalade mötet, ett e.v mötescenario ?

Man ska aldrig säga aldrig i detta mysterium, jag kan hålla med dig på en punkt i ditt resonemang om ett långskott, det kan ju förklara att det enligt L.P och S.E lät som en "påsksmäll" eller "avgasknall" medan andra vittnade om en "högre smäll".
Det lustiga är ju att dom som var närmast O.P uppfattade det förstnämda "lätet".

Även finns ju ett uttalande av en D.N fotograf. Detta skall han tydligen ha hört på sin polisradio.


-Hallå där uppe, hur ser det ut?
-Bra, men det är förbannat kallt...."statsministern skjuten"
Citera
2010-02-22, 23:48
  #6627
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D

Jag vet inte om en skyddväst ano 1986 hade stoppat den aktuella amunitionen. Troligen inte. Dessutom ter det sig helt osannolikt att någon skull gå på bio iförd skyddsväst.

Jag menar att en av få saker som är ganska väl klarlaggda är just själva skjutningen: Handeldvapen (kaliber .357 magnum) på nära håll, av en skytt. Piplängd och fabrikat måste betraktas som okänt, men sannolikt väljer man för ett sånt här jobb ett vapen med kort pipa. Men 4-6" pipa kan inte alls uteslutas på något sätt.

Att OP blev lurad att gå till den här platsen efter bion är inte alls omöjligt dock.


1 Skyddsväst från denna tid stoppar ej dessa kulor som designats för att penetrera bilplåt med tillräcklig kraft för att stoppa den som fanns på insidan plåten vilket en vanlig "mjuk" 357 ofta inte klarar. Det var därför de drogs in sedan de fått namnet öknamnet copkillers då bovarna började använda dem för att skjuta poliser med skyddsväst.

2, Fabrikat är S&W 38 ombyggt för att klara 357 eller 357 samt cloner med samma räffling! Däremot kan man tack vare tillfälligheterna med expansionen där första skottet expanderat i basen vara helt säker på att piplängden inte var 4 tum eller mer eftersom denna effekt förekommer endast vid kortare piplängder även om det rent teoretiskt sett kan ha varit ett vapen med avkapad pipa!

3, Vad anser du talar för att OP blev lurad till platsen? Inget med substans finns som talar om det som jag kan se.
Citera
2010-02-23, 00:29
  #6628
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av CapsLocks



Man ska aldrig säga aldrig i detta mysterium, jag kan hålla med dig på en punkt i ditt resonemang om ett långskott, det kan ju förklara att det enligt L.P och S.E lät som en "påsksmäll" eller "avgasknall" medan andra vittnade om en "högre smäll".
Det lustiga är ju att dom som var närmast O.P uppfattade det förstnämda "lätet".




För att vara korrekt. Testa och mät ljudet från en kinapuff jämfört med en magnum avlossade mot dämpande vinterkläder så kommer du at finna att kanske tom kinapuffen avger en högre knall. Den är konstruerad för att höras! Själv har jag hört detta live i centrala Rom när en polisen sköt varningsskott med sin 38/357 revolver på max 30 meters avstånd. Jag uppfattade det först som en avgasknall och knappt ens riktningen eftersom ljudet studsar! När man skjuter på banan hörs det mera. Pröva gärna att besöka en fältskjutning så kommer du att förstå att det inte smäller så högt som man tror!

En 357 avger ca 165 decibel och smällare har noterat över 170 db men är nu enligt lag begränsade till 125 db. Uppelevelsen är dock subjektiv och det är dessutom inte ovanligt att avståndet grovt underskattas av påskjutana offer eller att uplevelserna starkt skiljer sig åt. Alla har väl sett filmerna från skotten vid göteborgskravallerna som referens kanske!
Citera
2010-02-23, 00:37
  #6629
Medlem
portnoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Jo bl.a så ringde Sven Andersson eller någon strax innan Palme begav sig hemifrån och tydligen ville avtala ett möte i korsningen. Trovärdiga vittnen menade att någon verkade förtrolig och uppehöll ett par på platsen innan. Inuti Labyrinten är den bok jag ser som mest seriös men även där blev några viktiga vittnesmål uteslutna före utgivningen. Om mina frågor skulle vara särskilt fantasifulla varför censureras de och upplevs som så skrämmande bland somliga? Du och portnoy verkade vilja öppna för nya möjligheter men nu förstår jag att läget är lika låst som sist.
/ Ove Mollvik

Vi är verkligen öppna. Men inte för teorier utan någon som helst substans...
Citera
2010-02-23, 06:44
  #6630
Medlem
zorzes avatar
Gomorron ,jag har haft annat för mig men har nu läst det ni skrivit och jag har läst Engströms förhör som Klippo lagt ut,stort tack Klippo ,som sagt så har jag från början tyckt att Skandia varit högintressant och just saknat Engströms vittnesmål då jag tyckt att händelserna runt Skandia "hängt i luften" ,det saknas fortfarande info om vad väktarna inne på Skandia vittnar om och vi vet att minst ett vittnesmål har blivit hemligstämplat.

Ja jag har just nu på morron inte tid att dissikera hela Engströms olika förhör, men hur han är klädd är ju i högsta grad överensstämmande med några vittnesmål.Att komma ihåg är att både Björkman, som ju går 5-10meter bakom paret Palme,och Jeppson ,som ju tittar fram bakom baracken för att se vad som hänt,efter att mördaren sprungit förbi,dessa båda har blå täckjacka.

Engström däremot stämmer mer:
Förhör2
Stig Engströms uppgifter

KK1
Uppgiftsmottagare: krinsp Håkan Ström

Uppgiftslämnare: Engström Stig, 340226-XXXX
Datum: 860310 kl 09. 52.

UPPFÖLJNIING AV TIPS E 63.

Fredagcn den 28/2 1986 kl 23.19 stämplade Engström ut från sin arbetsplats på Skandia, Sveavägen 44. Vid senare kontroll med fröken Ur har det konstaterats att stämpeluret gick 1 minut för sakta. Rätt tid skall således vara 23.20. När Engström lämnade Skandia var han klädd enligt följande:

Svart vinterrock vilken når strax nedanför knäna.Rocken var knäppt. Mörkgrå melerad keps utan öronlappar eller knäppe på skärmen. Mellangrå byxor. Engström bar en handledsväska, vilken var mörkbrun till färgen. Stålbågade glasögon med stålkant upptill och endast glas nedtill. "Glenn Miller-liknande".

Engström är 52 år gammal 182 cm lång, väger drygt 80 kg samt har cendre hårfärg.


Att tänka på då man läser Engströms olika vittnesmål är att, det finns många exempel på pyromaner som efteråt står i klungan vid branden för att se på då det brinner.
Det finns också exempel på mördare som varit behjälpliga i skallgångskedjor efter försvunna personer.

Efter att ha läst om Engström så blir jag mer övertygad om att han är GM.Det finns så mkt underligheter då man läser hans vittnesmål och varför skulle en Palmehatare som enligt uppgift Engström var,(medlem i EAP,som ju Lisbeth säger hade en hatkampanj mot Olof) hjälpa till så mkt att få fast mördaren om han inte själv har nåt att vinna?

Han påstår tex. att han pratade med en polisman på platsen och frågar om han ska lämna vittnesmål.Engström säger att polismannen svarar att "nej, du behöver inte lämna vittnesmål".Jag tror inte det har hänt att Engström pratat med denna polisman,eftersom de flesta på platsen ju lämnat vittnesmål.

Skulle verkligen en polisman neka att få in ett vittnesmål?

Jag tror att Engström sprang uppför trapporna och runt kvarteret för att sedan komma ut på Sveavägen igen och han tog sig ju in i Skandia kl.23.40 för att ringa frun.

Mer märkligheter,citat förhör:
Jag har en mörk urtavla på min klocka så att jag hade lite svårigheter att se hur mycket klockan hade hunnit bli. Jag gjorde en sista koll för att se om jag skulle hinna med mitt tunnelbanetåg.
F: Vad jag förstår, så när du kommer ut, den bild du har utav gatulivet det är normalbilden?
E: Det är normalbild.
F: Där finns bilar, där finns människor, men du kan inte peka ut att där fanns exempelvis någon viss person eller ett visst förhållande. Det var gatubilden som sådan?
E: Ja det är riktigt
F: Du hade bråttom till tåget, och tittar man på skissen här så nummer 44 ligger som du sa hur många meter ungefär från korsningen?
E: Ja den bör ju ligga 40 meter ungefär.
F: 40 meter. och du har lite bråttom säger du, för du skulle ned tunnelbanan. Du beskriver din färd trottoaren fram som att du går/sprang i din värld liksom [/SIZE] .......

E.har alltså bara ca.40meter till korsningen och tbanenedgången,´han stämplar ut 23.20,trots det så säger han att han stannar och kollar klockan.Det är båg.Ett inlägg av E.för att det tidsmässigt ska stämma med 2321-23.22 ,han påstår sig höra skotten påväg mot korsningen,han halvspringer och kommer fram till platsen så är det ju flera personer på plats.Tar det 1+1min att halvspringa 20+20m???

Nä, här finns mycket skumt då man börjar skärskåda vad Engström säger, så faller mycket isär och ter sig konstigt.

Angående platsen så hävdar jag att den har perfekt flyktväg då det är svårt att med bil förfölja GM då det inte går att köra efter in på tunnelgatan,eftersom det står byggbaracker i vägen,det är svårt att också med bil från Luntmakargatan förfölja ,då GM ju springer uppför trapporna.På platsen har GM också uppsikt över båda sidor om Sveavägen.

Är det bara jag och ev.CapsLock som tycker att Engström borde synas närmare i sömmarna?
Engström är död sedan några år,finns inga 50milj att hämta,men frågan är om det var E. och om det genom honom ,finns nu levande personer som har hjälpt till i bakgrunden.
__________________
Senast redigerad av zorze 2010-02-23 kl. 07:21.
Citera
2010-02-23, 09:05
  #6631
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Vi är verkligen öppna. Men inte för teorier utan någon som helst substans...

Bästa teorin är den som kan förklara mer utan att väcka ännu fler frågor. Ni som så envetet håller på den officiella förklaringen att endast en ensam galning, lokal konspiration eller extrempolitik kan ligga bakom morden på våra svenska fredsmäklare tycks inte vilja se för vad som sker genom mitten mitt ibland oss.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-02-23, 09:19
  #6632
Medlem
portnoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Bästa teorin är den som kan förklara mer utan att väcka ännu fler frågor. Ni som så envetet håller på den officiella förklaringen att endast en ensam galning, lokal konspiration eller extrempolitik kan ligga bakom morden på våra svenska fredsmäklare tycks inte vilja se för vad som sker genom mitten mitt ibland oss.
/ Ove Mollvik

Kom med något som stödjer dina "teorier" istället för att bara ordbajsa.

"Bästa teorin är den som kan förklara mer utan att väcka lera frågor". Och du tycker inte att en teori som innefattar två snipers, varav en liggande på "DEKORIMA-TAKET" inte väcker fler frågor???? Då är det lite skrämmande.


Förresten så ställde CapsLocks några intressanta frågor till dig, var god svara:

Citat:
Ursprungligen postat av CapsLocks
Ska väl inte gå in i någon polemik med dig Ove, vill inte alls avfärda någonting för jag är ingen vapenkunnig person.

Men jag bara undrar hur du ställer dig till dessa frågor.

1. Mannen som enligt vittnen "skjuter" Olof och flyr in i tunnelgatan, vem tror du det vara ?

2. Lite knepigare att förstå L.P´s skottskada om det är samme skytt som mot O.P, kan du förklara hur du tänkt där.

3. Finns källa på avtalade mötet, ett e.v mötescenario ?

Man ska aldrig säga aldrig i detta mysterium, jag kan hålla med dig på en punkt i ditt resonemang om ett långskott, det kan ju förklara att det enligt L.P och S.E lät som en "påsksmäll" eller "avgasknall" medan andra vittnade om en "högre smäll".
Det lustiga är ju att dom som var närmast O.P uppfattade det förstnämda "lätet".

Även finns ju ett uttalande av en D.N fotograf. Detta skall han tydligen ha hört på sin polisradio.


-Hallå där uppe, hur ser det ut?
-Bra, men det är förbannat kallt...."statsministern skjuten"
__________________
Senast redigerad av portnoy 2010-02-23 kl. 09:27.
Citera
2010-02-23, 09:23
  #6633
Medlem
CapsLockss avatar
Håller med zorze i ditt resonemang.

Det som är så jävla mysko är att hur fan kan man lyckas stämpla ut och komma i perfekt ryggläge på sitt offer?

Det måste ju ha funnits rapportörer soom som meddelat "nu är det dags" att ge sig iväg.
För Engström är ju rätt så tidsmedveten när han måste lämna kontoret för att hinna si och så plus att han vet hur många sekunder det tar att gå hit å dit.

Man ser tydligt i förhöret 86-03-10, att Engström har läst på lite om mordet.
Han minns flickan som känner på pulsen och vad hon säger.
Han minns hennes och pojkens placering vid offret.
Dom två var där före trots att Engström höll på att "[i]snubbla"[b] på O.P
Han ser en taxibil och någon som håller i en mikrofon
Engström ser en polisbil parkera vid salladsbaren, två polismän går ur bilen.
Engström ser oxå piketbil kommer och parkerar.
Polisernas språngmarch ser han steg för steg mot tunnelgatan
Lisbeths upplysning om att "jag är skjuten i ryggen". Detta är E väldigt tydlig med.

Otroligt vittne denna herre, hur han kan vara så aktiv med första hjälp och sidoläge och livräddning, samtidigt som han ser "allt" vad som sker runt om kring!

Fantastisk spplit vision, för han bör ju se det mesta från grodperspektiv när han är nerhukad i arbetet med att hjälpa sitt "hatobjekt"



Fan va illa man mår att denna man inte blev lusad ända in på kroppen, eller?. Det måste finnas massor av materiel om denna man?

Det enda vi vet är att han har stämplat ut, för det finns det bevis för, men vad som hände efter det med Engström vet bara (kanske) han, eller?
Citera
2010-02-23, 09:23
  #6634
Medlem
portnoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av uddis(s)
För att vara korrekt. Testa och mät ljudet från en kinapuff jämfört med en magnum avlossade mot dämpande vinterkläder så kommer du at finna att kanske tom kinapuffen avger en högre knall. Den är konstruerad för att höras! Själv har jag hört detta live i centrala Rom när en polisen sköt varningsskott med sin 38/357 revolver på max 30 meters avstånd. Jag uppfattade det först som en avgasknall och knappt ens riktningen eftersom ljudet studsar!

Man kan ju även tillägga att det bildas två smällar, på långdistans. En mynningssmäll som utvidgas sfäriskt från vapnet mynning då kulan lämnar pipan samt en ljudbang som utbreder sig koniskt bakom kulan, medans den fortfarande har en hastighet högre än ljudets.

Men som sagt, gäller endast distansskott (såsom Kennedymordet etc.)
Citera
2010-02-23, 10:01
  #6635
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CapsLocks
Ska väl inte gå in i någon polemik med dig Ove, vill inte alls avfärda någonting för jag är ingen vapenkunnig person.

Men jag bara undrar hur du ställer dig till dessa frågor.

1. Mannen som enligt vittnen "skjuter" Olof och flyr in i tunnelgatan, vem tror du det vara ?

2. Lite knepigare att förstå L.P´s skottskada om det är samme skytt som mot O.P, kan du förklara hur du tänkt där.

3. Finns källa på avtalade mötet, ett e.v mötescenario ?

Man ska aldrig säga aldrig i detta mysterium, jag kan hålla med dig på en punkt i ditt resonemang om ett långskott, det kan ju förklara att det enligt L.P och S.E lät som en "påsksmäll" eller "avgasknall" medan andra vittnade om en "högre smäll".
Det lustiga är ju att dom som var närmast O.P uppfattade det förstnämda "lätet".

Även finns ju ett uttalande av en D.N fotograf. Detta skall han tydligen ha hört på sin polisradio.


-Hallå där uppe, hur ser det ut?
-Bra, men det är förbannat kallt...."statsministern skjuten"

Då det gäller vapen är uddis experten. Om det var en kortpipig pistol på nära håll eller gevär på tiotal meters avstånd kan dock ingen säga. Den som frågar blir mobbad som på beställning. Smällarna som min kollega hörde några kvarter bort kan mycket väl ha varit svåra att bestämma riktningen till från närmsta håll där det ekar mellan husväggarna. Men flera vittnesmål verkar avsiktligt vilseledande. Av dem som flyr, förföljer eller ser på och blandar sig i vittnesmålen kan man heller inte härleda någon sannolik GM. Figuranter likt CP eller Engström dyker alltid upp likt de hundratals perifert inblandade typer som sedan tystas ner systematiskt. Lisbeths anmärkningsvärda förtegenhet gör att man inte ens kunnat dra säkra slutsatser av hennes skottskadade kappa. En trovärdig person har berättat om ett avtalat möte men inget av detta beaktas i utredningen. Lever den DN fotograf du nämnde?
/ Ove Mollvik
Citera
2010-02-23, 10:19
  #6636
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Kom med något som stödjer dina "teorier" istället för att bara ordbajsa.

"Bästa teorin är den som kan förklara mer utan att väcka lera frågor". Och du tycker inte att en teori som innefattar två snipers, varav en liggande på "DEKORIMA-TAKET" inte väcker fler frågor???? Då är det lite skrämmande.


Förresten så ställde CapsLocks några intressanta frågor till dig, var god svara:

Du lägger till och drar ifrån efter behag och undviker mina faktiska påståenden. Min teori om en vänsterskytt och en högerskytt bekvämt liggande på det utskjutande taket i vinkel över trottoaren ger utmärkt förklaring till det iakttagna men aldrig undersökta blodstänket och rikoschetten i trottoaren samt till fyndplatsen för respektive kula. Det var oväntat att just du och uddis skulle bli så upprörda. Har ni någon gemensam teori? Fattas något i mitt svar till CapsLocks?
/ Ove Mollvik
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in