Citat:
Ursprungligen postat av captenmycapten
text..
Nu handlar ju denna tråden om olika skräddarhus och skräddarsydda kostymer, således inte helt rätt tråd för tips om ändringar.
Men för att svara på din fråga, man brukar säga att allt går att ändra utom axlarna. Men sedan får man ju vara realistisk också, man kan lägga ner/upp armarna ett par cm, sy in i midjan m.m. men mycket sitter ju även i själva plagget, hur mycket tyg har tillverkaren lämnat för att ge rum åt ändringar.
Att gå till en skräddare är som att betala för kvalitét, en erkännt bra, dyrare skräddare kan du förvänta dig bättre slutresultat, medan killen på hörnet kanske gör ett antingen helt OK eller halvtaskigt jobb, i enlighet med priset.
Det vill säga, går du till den dyra skräddaren för att ta in lite i midjan och lägga upp armarna en halv cm, så kan du förvänta dig att den kommer sitta bra sedan. Går du till nyckelkillen så kommer den vara tightare i midjan och kortare armar, men hur ändringarna är gjorda, kvalitét på hantverk, tråd o.s.v. det vet man inte.