RFSU misslyckades. Visst kan mödomshinna vara ett felaktigt ord då det inte finns någon hinna men hur man kan få det till att det finns en krans begriper jag inte.
Håll i hattarna! Inom kort kommer RFSU att deklarera att det där med att knyta hymens band utgöt en missuppfattning, då Hymen aldrig haft några band och knutpunkter saknas. Vetenskapen går framåt.
Det känns skönt att veta att språkriktighetspolisen har full koll. För varje sak i världen finns exakt en benämning på svenska och en statligt stödd organisation som kan tala om för oss andra vilken denna riktiga benämning är.
Meh, tycker slidkrans låter obehagligt. Förstår inte varför det blev tvungen att ändras. Visst, det är ingen hinna per definition, men vad spelar det för roll egentligen mer än att okunniga blir förvirrade som inte vet vad en mödomshinna/slidkrans faktiskt är. Men måste man verkligen ändra ett ord bara för att den svenska sexualundervisningen är bristfällig?
Varför ändra ett vinnande koncept? Mödomshinna är ett vedertaget uttryck och slidkrans låter faktiskt ganska vidrigt i mina öron...Tror att det blir svårt att implementera ett sådant uttryck.
Det där är så vrickat att det finns inte. Har någon här hört någon i bekantskapen använda ordet "snippa"? Kanske möjligtvis politiskt korrekta dagisfröknar som indoktrinerar de stackars barnen. Fyfan vad jag hatar sådana här vidriga människor.