Citat:
Ursprungligen postat av herrnihuset
Intressant, Lars Ek.
Jag tycker också att Norrtelje Tidnings serie varit väldigt bra, men jag har funderat över varför den tog slut så abrupt. Tidningen brukar ju ha en kvalitetsmässig topp på sommaren när semestervikarierna kommer loss, så jag trodde det berodde på det...
Vad var det som hände? Vad var det för insändare?
Om någon sen undrar hur en tvättäkta stureplansentreprenör ser ut i full action kan man studera Gustaf Grundströms glada nuna här:
http://www.finest.se/imageGallery/im...=981&iid=82452
Bostadsrättsföreningen höll sin första stämma. Bostadsrättsägarna bjöd in Norrtelje Tidning för att delta anonymt. Sweden properties styrelseordförande Christopher Sifvert kom till mötet med advokat Magdalena Schmidt.
– Som ni kanske känner till så har våra företag stora problem på grund av ett projekt i Norrtälje. Tidningen där har hängt ut oss rejält, men vi är reko gubbar, säger Christopher Sifvert.
Norrtelje Tidning dröjer sig kvar efter stämmans slut med frågor. Står du för vad du gjort i Norrtälje och vad du sagt under mötet i kväll?
– Jag förstår inte varför ni attackerar mig, skriver om mina bilar, vad har jag gjort för fel? säger Christopher Sifvert.
Du har väl beställt varor och tjänster i Norrtälje utan att betala?
– Allt det där är bankens fel. [Den Danske Bank avses] Entreprenörerna kör runt i Mercedes och har gjort sig en rejäl hacka. Ok, det kanske är någon som har råkat illa ut, säger Christopher Sifvert.
Han vill inte svara på fler frågor. När Magdalena Schmidt blir medveten om att Norrtelje Tidnings reporter suttit med under stämman blir hon upprörd.
– Först alla skriverier och nu det här… Christopher jag tycker att vi ska gå vidare med det här juridiskt, säger hon.
De har de också gjort och det tystade tills vidare Nortällje tidnings chefredaktör Katarina Ekspong. Mer har inte publicerats.