Laziale: Du har rätt i att horderna med wannabes är uppdelade mellan de olika lagen. Bland de jag har träffat har däremot det funnits en viss överrepresentation bland AIK:are. Generellt sett finns det inget som säger att något lag har fler wannabes än andra.
Jag var också mer intresserad av hockey under mina första år som supporter (om man nu kan kalla det för supporter, nu talar vi alltså om när jag var 6-8 år gammal) av den enkla anledningen att man åkte skridskor och spelade hockey mer än fotboll. När jag blev något år äldre blev fotbollen mer populär än hockeyn bland smågrabbarna, kvartersserien kom igång och alla var med och spelade. Då gick jag också på min första DIF match (oavgjort mot Umeå, du läste rätt

) och sen dess har jag funnit fotbollen mer intressant. Hur det är med de äldre supportrarna vet jag inte men det stämmer kanske som du säger. Så länge de bryr sig om DIF och inte har bytt lag kan de dock inte kallas medgångssupportrar.