Citat:
Ursprungligen postat av Morgonrodnad
Klart det går, du behöver inte ens kola alls om du inte vill. Men sen blir resultatet skit också. Vill du ha en högkvalitativ produkt så får du kola ordentligt.
Jo, jag förstår ju såklart att det
går att skita i kolningen, men då kan man ju vara krass och säga att det går att skita i hela destilleringen också och dricka mäsken, hehe
Men om vi tänker oss att okolad sprit smakar 1 och ordentligt kolad sprit/köpvodka smakar 10, vad smakar då sprit som bara blivit kolad med filterpapper, tratt och nån deciliter kol?
Citat:
Ursprungligen postat av Morgonrodnad
Orginalplastisen är felkonstruerad* på så sätt att den använder samma material för att både leda och isolera värme. Därför kräver den falska bottnar m.m. för att fungera någorlunda effektivt. En bättre lösning är att ta en titt på "superplastisen" som löser det bekymret, samt ett par till. Om man nu ändå ska bygga en ny från grunden.
*) Ungefär som charkovs labmaster

Nu är jag lat, kan någon länka till en ritning på en superplastis som inte är mycket svårare/mer verktygskrävande/dyrare än originalplastisen?