Citat:
Ursprungligen postat av Hydrauliker
Om du kanske har råkat missa att Expressen nyss gjorde en grej på Mats Alm så har du en länk till ett fascinerande filmreportage här:
http://www.expressen.se/tv/nyheter/mats-alms-nya-liv/
Det är synd att de klipper precis när pappa Lars kastar sig ur bilen. Jag skulle vilja höra vad han hade att säga...
http://www.expressen.se/tv/nyheter/mats-alms-nya-liv/
Det är synd att de klipper precis när pappa Lars kastar sig ur bilen. Jag skulle vilja höra vad han hade att säga...
Har han samma mössa som på den där berömda "mössbilden"?
Jag tror inte att Mats Alm mördade Linda Chen för ekonomisk vinning. Jag tror att polis och åklagare har använt pengamotivet för att stärka sitt åtal mot honom. Målat upp en falsk motivbild för att kunna arbeta vidare.
Till skillnad från Lagro och Pethrus tror jag däremot att Mats Alm har bragt Linda Chen om livet. Jag är, som många av er, helt övertygad om det. Men jag ser helt enkelt inte Mats Alm som en iskall mördare. Jag tvivlar starkt på att han vaknade den morgonen med vetskap om att "idag ska hon dö".
Någonting måste ha gått fruktansvärt fel under den där bilturen. Det kan vara så att Alm själv inte har några minnen av det hela. Han kan ha förträngt det. Han vet naturligtvis att han har gjort det men han kommer nog inte ihåg hela händelseförloppet. Det slog slint helt enkelt och när han vaknade till igen hade han en död fästmö framför sig.
Jag tror också att avsaknaden av minnesbilder från själva gärningen gör det lättare för honom att komma med sin uppdiktade historia. Han har inga inre bilder som stör. Det är i alla fall min teori. Men klart är att grabben är 100% skyldig till Linda Chen's död. Det kan omöjligt finnas några tvivel om det. När, var, hur och framför allt varför kan vi bara spekulera i.
Du är förvisso mer vältalig, men är du medveten om att Du rent argumentationsmässigt håller på att sjunka till Lagro-nivå, Pethrus? Vad i helvete har hänt? Här är man borta ifrån tråden ett par veckor och så är Du Lagros ivrigaste påhejare när man kommer tillbaka. Skrämmande.