Citat:
Ursprungligen postat av 4522
Nu kan vi bekräfta att Donadoni hänger väldigt löst efter den mediokra säsongsinledningen. Föga oväntat. Matchen mot Roma kommer avgöra hans framtid och det nämns samtidigt några tänkbara ersättare, dom mest tongivande namnen är Mancini, Mazzarri och Rossi. Men det är inte nog med det, dom håller även på med att strukturera om hela organisationen i princip. Det försvinner folk på olika höga positioner var och varannan minut känns det som. Vi får se var den här soppan slutar. Bara i Neapel.
Nej, tror knappast att man byter tränare. Nu är det tydligen klart att Pierpaolo Marino avgår som sportchef. Om även Donadoni skulle lämna hade det skapat för mycket tumult. Donadoni hade problem redan i Livorno med att han inte riktigt fick fria tyglar av presidenten. När han sedan vant sig vid att vara högsta hönset i landslaget tror jag inte att han uppskattade att sportchefen Marino hade så stor del i hanteringen av laget som verkar varit fallet.
Jag tycker man ska vara försiktig med att byta tränare. Det ger inte alltid resultat och med facit i hand gav det inte det förra säsongen då Edy Reja lämnade och Donadoni tog över. Donadoni måste få en riktig chans. Situationen är inte lika krisartad som senaste gången man åkte ur Serie A då Zdenek Zeman fick sparken tidigt.
Renovera arenan? Ja, camorran brukar ju tvätta pengar genom byggprojekt i Neapel. Tror dock att dagens president De Laurentiis kör med ganska rent spel.