"Den grafiske formgivaren HC Ericson har gått bort. Han har bland annat varit med och grundat byråer som Ericson & Co, Brindfors Design Management och Ericson & Embrink."
Sen undrar jag varför Bessie Cooper, världens äldsta människa, tyckte det var en bra idé att gå och dö bara just idag ava lla dagar efter att ha hållit ut i 116 år? Riktigt dålig stil tycker jag!
Nu är världens äldsta person en man, Jiroemon Kimura. För första gången på nästan ett decennium och sista gången en man är det på ett tag eftersom han är den siste 1800-tals mannen kvar i livet.
Nu är världens äldsta person en man, Jiroemon Kimura. För första gången på nästan ett decennium och sista gången en man är det på ett tag eftersom han är den siste 1800-tals mannen kvar i livet. Totalt kvarstår nu enbart tre stycken 1800-tals människor i hela världen. Nedräkningen är i fullgång. Får en känsla av att 2013 är sista året vi får ha kvar människor från ett förr-förra sekel.
Var det inte nyss 17 1800-talare kvar?!
Jävlar, man borde egentligen besöka nån av dom, vilken upplevelse det skulle vara.
Men den är ju inte komplett. Om du vill träffa en 1800-tals människoa ligger nog Grace Jones, Emma Morano-Martinuzzi eller Maria Redaelli-Granoli bäst till, för de verkar vara de enda som finns kvar i Europa.
Daniel Inoyue senator från Hawaii och Krigshjälte från andra världskriget är död. han var vid sin död den senator i USA som suttit näst längs i senaten, sedan 1963.
Japp, blev felrapportering då medierna först trodde det var brodern (som heter Ryan) som var gärningsmannen. Medierna såg dock till detta misstag efter ett tag. Adam var det som utförde dådet skulle det visa sig.