Citat:
Ursprungligen postat av
lone star
Klippkungen Sigvard Marjasin! Han var verksam i en tid när fiffel var ganska okänt.
https://www.vk.se/2021-01-25/sigvard-marjasin-dod
91 år imponerande.
Minns att han bekvämt nog friades efter att ha storbölat och grinat offenligt i medierna om att han "inte ville åka i fängelse". Inget överklagande blev det heller vad jag kan minnas. Nej, Marjasin för för högt uppsatt för att kuna dömas.
Tyckte vi hade fler sådana där lömska kufar förr på 90-talet, sådana som försökte småfiffla på ett sätt som blev lite absurd komiskt och än mer förstärkt av deras löjeveckande bortförklaringar!

Som Marjasins kvittoklippning. Björn Rosengrens besök på porrklubben,, där has förklaring var att det "var så mörkt i lokalen att han inte uppfattade att det var en porrklubb han befann sig på". Mona Sahlins fifflande där hon mer eller mindre torskade på ett olovligt inköp av en Toblerlone varpå resten av härvan uppdagades. Göran Persson som snattade i en butik genom att provsmaka på en karamell, varpå han förklarade att han "bara stod och funderade"!