Citat:
Ursprungligen postat av
Eremona2.0
Nu fick man ju en DNA-träff. Man testade da Costas mamma och handduken var säkerligen da Costas, eller hon var iaf i kontakt med den.
GM kan ju ha blivit skrämd och glömt handduken, och eftersom den var besudlad (med likvätska uppkastningar eller något annat organiskt tex avföring) ville han såklart undvika den.
Och eftersom GM visste nada om DNA-teknik (liksom de flesta andra på 80-talet) och troligen inte var välutbildad, struntade han nog i handduken. Vår kollektiva analys (som sker efter 40 år) befinner sig såklart ljusår från GM:s spontana analys, som bör ha varit så enkel att den är ointressant....
GM tänkte väl "Skit i handduken, den är vidrig att ta i, den stinker, det är ändå hennes, det är bara skräp, ingen kommer bry sig ..." Jag tror inte att det var mer komplicerat än så i GM:s skalle.
Tror du är på rätt väg angående handduken här…..
*. Andra intressanta saker som kommit fram är att Jovan Rajs
missade att väga de olika delarna vid obduktionen. Detta är väldigt beklagligt eftersom det ex kan berätta om vätskeansamlingar i de olika delarna och lungorna. Något som också kan förändras över tid efter styckningen och bidra till tidsintervall angivelser.
CdC hade en uppmätt alkoholhalt i delarna på 1,3 promille. Sannolikt bildat efter döden. Hittades också morfin som ansågs ha bildats vid nedbrytning av heroin hon tagit.
Viktangivelser görs i princip alltid idag. På den tiden gjordes det också alltid vid vanliga, icke rättsmedicinska obduktioner där vikt på alla organ obligatoriskt alltid skulle stå med i obduktionsprotokollet.
Att missa detta vid en utvidgad mer noggran rättsmedicinsk obduktion är enormt klantigt.
*.
Inte heller vägdes varje säck. Något som skulle kunnat berätta om transportsätt till fyndplats.
Man hade inte heller angett eller fotograferat hur delarna låg i säckarna,
ordningsföljden av delarna, vad som låg överst.
*. Man hade inte heller, enligt vittnesmål från prof Anders Eriksson på Rättsmedicin i Umeå, anlitat någon ”insektsbedömare” av fynden,
ingen Rättsentomolog i CdC fallet.
Vid genomgång av kända styckmord i världen under ett tidsspann på senare år fanns enligt samma vittne inget känt beskrivet fall där två personer tillsammans styckat ett offer. Styckaren har alltid varit ensam.
Den som styckar en kropp är också väldigt ofta missbrukare.