Citat:
Ursprungligen postat av
Noicer
Eremonas (och andras) upplysningar och gräv om fullständigt realistiska MGM (K) i ett dödsfall och styckning där man tidigare pressat in fullständigt sinnessjuka teorier och omöjliga GM som dessutom hängts ut med namn och personnummer under pågående jakt i medierna, är välkomna. Kvinnor som gärningsmän? Just det. Det är fullständigt realistiskt. Tro det eller ej. Givetvis behöver det inte vara den här kvinnan men hon, Vinof mfl borde givetvis och, kan tilläggas, hade idag sannolikt utgjort huvudspår i en utredning. Man hade börjat där i umgänget, kontakterna, bland kända kunder, (håll dig nu från ditt dravel om hypotetiska telefonböcker och H**m, vi fattar), hört knarkhandlare (inte minst de hon skulle träffa innan hon försvann), plöjt igenom SS, CB, TÅ mfl. Vilket polisen delvis gjorde till en början. Man kanske borde snabbat på lite och inte väntat ett halvår med den där containern. Man borde kanske inte nöjt sig med att låta Vinof & co vila i ett halvår. osv. osv.
Men varför är en kvinna fullt realistisk som GM eller MGM i JUST DETTA FALL ?
Jag har då aldrig någonsin hört talas om att en gatuprostituerad kvinna blir bragd om livet och sedermera styckad av en annan kvinna som inte ens besitter de kunskaper som krävs för en så pass utstuderad avancerad styckning åt det sexualsadistiska hållet som offret faktiskt blev utsatt för, har du/ni ?
Monika var så vitt jag har förstått inte direkt bevandrad i människans anatomi och hon var väl knappast i besittning av några kunskaper i exempelvis kirurgi eller ortopedi och så var väl också fallet med hennes vänner och bekanta som tex Vinof ?
Det intressanta i ditt inlägg handlar dock om
kunder och alla med lite ryggrad och vett i skallen vet att det är där som gärningsmannen (-männen) med stor sannolikhet finns, den där teorin med "Monika" som GM eller MGM som Eremona spekulerar i saknar verklighetsförankring helt och hållet.
Och varför vill du/ni helt utesluta en inblandning från det medicinska yrkesområdet förresten ?
CdC hade helt uppenbart kontakt med flera läkare och det framkommer i förundersökningen, kanske dags att plocka bort skygglapparna och komma in i matchen på allvar och diskutera fullt möjliga GM (utan några begränsningar ifråga om yrkestillhörighet) och då avses alla misstänkta som någonsin varit föremål för polisens intresse i detta fall och det helt utan undantag