Citat:
Ursprungligen postat av Damorte
Vad jag har förstått det som står basiji för det mesta av våldsamheterna mot demonstranterna då de vanliga poliserna och militärerna i de flesta fall inte är särskilt intresserade utav att skjuta ner och misshandla sin egen befolkning.
Finns det då någon som helst chans att militären eller polisen i landet kommer till att ställa sig på folkets sida om våldet fortsätter att eskalera?
Känns som att detta är det enda som kan vända situationen just nu då omvärldens ledare valt att i stort sett ignorera situationen.
Det finns en sak som islamiska regimen lärde sig väldigt väl från revolutionen förra gången, och det är att inte ge mycket makt till en och samma instution, tex millitären. Helt enkelt för att inte helt förlita sig och låta sig skyddas av
en instution som kan tänka sig byta sida vid uppror.
Av den anledningen har islamiska regerigen under många år fördelat makten och byggt upp flera miliser som inte har anknytning till millätren, som Revolutions Gardet (Sepah Pasdaran) och Basij milisen. Dessa två lyder direkt under Väktarrådet (Khamenei).
Dessa två har blivit starka på bekostnad av millitären och polismyndigheten försvagats. Revolutions gardet har exempelvis egna marina trupper, egna tunga vapen och liknande enheter...Så millitärt sett har både revolutions gardet och basiji resurser att slåss mot millitären och ge de en ordentlig match.
Millitären har blivit väldigt försvagad och chanserna att millitären eller polis skulle gripa är troliga, men det krävs att situationen går långt och att det finns starka nyckelpersoner. Men polis och millitär är de som troligtvis kommer att gå över till folket om det är någon som gör det...