Flashback bygger pepparkakshus!
2009-06-13, 18:34
  #1
Medlem
Jag har ett jävligt frustrerande problem. Jag formaterade precis om datorn och installerade Windows XP Professional på min dator från att ha haft Windows Vista. Här är problemet: När jag flyttar fönstrena så glider de inte smidigt fram utan hackar till dit jag drar dom. Även när jag minimerar och maximerar fönstren så hackar det ordentligt.
Som ni kanske kan förstå är detta otroligt irriterande och jag skulle vilja ha fönstren glidandes graciöst som de ska göra och inte hacka sig fram.
Skärmupplösning kör jag 1280 by 1024 och 32bitars kvalitet men jag har testat lite olika upplösningar men inget har hjälpt.
Skulle vara tacksam för förslag om vad jag kan göra.
Citera
2009-06-13, 18:36
  #2
Bannlyst
Gå in i system. [win]+[pause] ->advanced,performance,settings,visual effects -> bocka för "adjust for best performance" och se om det blir bättre.
Är det en laptop?
Citera
2009-06-13, 18:57
  #3
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Tråd -> Windows -> Support

//Mod
Citera
2009-06-13, 18:58
  #4
Moderator
MondoBizarros avatar
ÖDOI -> Win Support
/Mod

Edit: men jösses...vi måste sluta träffas på det här viset.
Citera
2009-06-13, 20:17
  #5
Medlem
Wedbexs avatar
Installera drivrutinerna för grafikkortet...
Citera
2009-06-13, 23:07
  #6
Medlem
Holger Meinss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wedbex
Installera drivrutinerna för grafikkortet...
+1
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in