Citat:
Ursprungligen postat av KonvikT
Känner asha (aisha) mycket snygg kvinna. Om hon inte vore gift och jag tio år äldre
Dessutom har hon rätt angånde påståendet. Ni försöker debbatera här om oss svarta. Men guess what? Ni är vita och ni kommer aldrig att förstå vår värld, så försäk inte e ni snälla.
Så vi är vita och kommer aldrig att förstå er värld.
Gäller det åt andra hållet också? Att eftersom ni är svarta så kommer ni aldrig att förstå våran värld?
Om det vore så, så kan man ju förstå problemen med integrationen i hela västvärlden.
Eller fungerar det bara åt ena hållet, så att svarta kan förstå både den vit och den svart världen medans vita endast kan förstå den vita världen.
Och varför ska vi inte få debattera om er svarta. Ska det även förbjudas att debattera om brottslingar såvida man inte är en själv?
Eftersom ni svarta finns här i Sverige (titel på tråden är trots allt Afro
svenskar) så är det ju i allra högsta grad något som angår även hos svenskar som inte har Afro framför vår nationalitet.
Och detta alldeles särskilt då ni ställer till problem i Sverige som påverkar oss övriga som bor här.
För övrigt, om Asha tycker att det är hemskt med fördomar, så kanske hon skulle försöka med att elva svenskt, och få sina afrosvenska landsmän att leva svenskt. Fördomar har bekämpats länge i det här landet, och de som finns kvar gör det eftersom det finns en grund för dem.
Priscilla Woto var ännu roligare, som tydligen tycker att kompetens och attityd är något rasistiskt, men kanske beror det på hennes taskiga grepp om svenskan som gör att hon inte förstår ordet kompetens.
Det gör ju också att man kan fundera på vad mer hon kanske inte förstår, och som kan ställa till problem för hennes patienter.
Sen gnäller hon om att hon har jobbat inom hälsomyndigheten i sitt land och att hon är utbildad sjuksköterska/barnmorska (vilket är hon? Barnmorska är en påbyggnadsutbildning efter sjuksköterskeexamen).
Med tanke på att det lobbas i Sydafrika (ett relativt modernt land i afrika) för att Sangomas, traditionella afrikanska medicinmän (samma som pysslar med Muti och mänskliga offerriter) ska få examina från universitet så säger det en del om det generella läget i Afrika.
Eller alla de exempel på afrikanska politiker, med diverse huskurer för HIV och annat.
Sjuksköterska är ett legitimerat yrke i Sverige. Det innebär att det krävs en utbildning som är godkänd för att man ska så utöva yrket.
Jag tvivlar på att särskilt många afrikanska utbildningar är jämförbara med den svenska sjuksköterskeutbildningen.