2009-05-08, 02:31
  #13
Medlem
Jag skiter i vad det är, jag måste ha ett 6-pack Duff i kylen.
Citera
2009-05-08, 07:17
  #14
Medlem
epost72s avatar
Det är nog så att Simpsons serieskapare aldrig skulle skulle skriva in ett existerande ölmärke eller något annat varumärke i serien. Sedan finns det hur många som helst som skapar ett varumärke som förekommer i serien på de villkor som krävs för det. som i fallet med Duff och om det Budweiser karaktär på det ölet så kan jag bara säga det blir ingen affär för min del. Men just för att det kan vara kul att ha en sexpack Duff i kylen så kanske.

Men för det mesta är det väl burkar i serien om inte jag minns fel.
Citera
2009-05-08, 11:04
  #15
Medlem
En annan idé är väl om någon hittar/orkar göra ett tryck för etiketten och ladda upp. Då kan alla skriva ut dina egna DUFF-etiketter och sätta på sin egen passande öl. Klisteretiketter finns att köpa på typ Clas Ohlson.
Någon som orkar?
Citera
2009-05-08, 11:43
  #16
Medlem
Jag var inne på kwik-e mart i La och i kylskåpet inne i affären fanns massa burkar. blev överlycklig när jag såg att det var duff.
Mindre lycklig när jag såg att det stod energy drink
Citera
2009-05-08, 11:51
  #17
Medlem
epost72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allsorts
Jag var inne på kwik-e mart i La och i kylskåpet inne i affären fanns massa burkar. blev överlycklig när jag såg att det var duff.
Mindre lycklig när jag såg att det stod energy drink

Kan ju bero på att serien vänder sig till barn ursprungligen? Dock roas jag mycket av serien trots mina 37år.
Citera
2009-05-08, 13:00
  #18
Medlem
jag vet var den finns mer ! kolla ebay.de!! där finns den!!...
Citera
2009-05-08, 17:36
  #19
Medlem
Avsiktarens avatar
När skall man kunna köpa fudd?
Citera
2009-05-09, 03:28
  #20
Medlem
Herr_Greens avatar
Är bodegashop att lita på? Är sugen på att beställa duff och svart vodka
Citera
2009-05-09, 12:48
  #21
Medlem
Raros avatar
finns ju nuka cola också om nån vet vad det är
Citera
2009-10-05, 16:22
  #22
Medlem
orengs avatar
http://www.duffdemexico.com/inicio.html , äkta öl med äkta etikett.
Går säkert att fixa till sverige på nåt sätt...
Citera
2009-10-06, 15:12
  #23
Avslutad
Min lillasyster köpte duff åt mig i italien, har för mig att den var tillverkad i tyskland och hade alkoholhalt 4,7% eller nåt sånt. Smakade väldigt lågbudget och väldigt tyskt, ungefär exakt som 3,5% ölen på LIDL i bruna höga flaskor...beskt, bittert, metalliskt....flaskorna var väl lite halvcoola och kom i pappers-sexpack.

Ni har inte missat något, det är bara nåt tyskt sketet ölföretag som försöker få folk att köpa riktigt usel öl för den är "cool".
Citera
2009-10-06, 16:40
  #24
Medlem
orengs avatar
Jag tror på mexikanarna, de gör ju annan öl som är god, eller halvgod iaf.
Duff köper man för att det är fräckt =)

Jag ska prata med en bekant som jobbar på systemet och även inköpsansvarige på kvarterskrogen...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in