2009-03-20, 03:50
  #1
Medlem
Regalis avatar
Klumpigt, jag vet. I en ominstallation av OS så avbröt jag installationen då jag var osäker på om jag valde rätt språk (det går att ändra senare men i detta OS måste man fippla i kontrollpanelen ifall man vill göra det efteråt och det funkar inte alltid galant.)

http://i285.photobucket.com/albums/l...8/Capture6.png


Vad som hände var att den del som det nya OS han skrivas på blev sin partition av hårddisken. Det är bara 200mMB och jag har formaterat den delen men det är ändå något som stör lite. Kan man inte bara lägga ihop dem igen? Jag antog att man skulle utöka volymen (eller "extend" i det här fallet) men det verkar inte vara tillgängligt.

http://i285.photobucket.com/albums/l...8/Capture7.png

intuitivt känns det som det borde inte vara så svårt att få ihop det ifall det delas så lätt men det var inte så lätt att googla till sig svaret heller.
Citera
2009-03-20, 03:54
  #2
Medlem
dobbelinas avatar
Extend C: så den tar över "Unallocated space".
Citera
2009-03-20, 04:08
  #3
Medlem
Regalis avatar
Tack för den, men ta en titt på andra bilden om du kan se vad jag gör för fel.
Citera
2009-03-20, 16:39
  #4
Medlem
Regalis avatar
BUMP
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in