Citat:
Ursprungligen postat av pixx
Förstår inte varför alla är på Vista. Bara för att era datorer inte klarar av vista betyder det inte att vista suger.
Det handlar inte om att datorn inte klarar det, det gör alla mina datorer galant.
Det är själva "systemet" i sig som är brutalt jobbigt, att hålla på som det marknadsfördes som att det skulle "lösa" eventuella hot av virus självt osv, det var nåt som tiltalade mig rejält, men det sket sig som sagt rejält, med att när man gjorde en separat koll och hittade MÄNGDER av infektioner, filer som inte gick att ta bort osv, det känns som att jag fick fel "första intryck" av Vista, men ni ska veta att jag provat många gånger, bla har jag en dator dessvärre som levereades med Vista, och har även ominstallerats otalet gånger, men bara tröttsamma resultat.
Det funkar bra det gör det, men det slutar ALLTID med en linux installation på den, just av den enkla anledningen att jag inte gillar Vista och blir Linux på heltid, roligare att pilla med, det känns som att Vista är "låst" på något sätt att man inte kan ändra det man vill.
Sen kan man ju diskutera hur mycket ett system med stängs kod ska tillåttas att ändras, men som det är för mig personligen så gillar jag det inte alls, den enda jag i princip kan säga att jag gillar är den svarta menyn längst ner, men det är å andra det ända.