2016-01-28, 08:48
  #4081
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Gotland får ta över andras ensamkommande

På Gotland har runt 70 barn placerats av andra kommuner, i några fall från så avlägsna håll som Umeå.

Runt 35,000 ensamkommande flyktingbarn kom till Sverige förra året, jämfört med 7,000 året innan. Många kommuner har inte plats att ta emot barnen utan köper istället boendeplatser åt barnen i andra kommuner som då måste se till att barnen får gå i skolan.
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/ost/gotland-koper-ensamkommande
Citera
2016-01-28, 08:50
  #4082
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Många ensamkommande ökar trycket på skolorna: "Vi har pensionärer som har kommit in och börjat jobba"

Med flera nyetablerade boenden för ensamkommande blir trycket på skolan högt. I många fall är Söderhamns kommun nästintill oförberedd, eftersom ungdomarna har placerats här genom avtal med andra kommuner.
http://www.helahalsingland.se/halsingland/soderhamn/manga-ensamkommande-okar-trycket-pa-skolorna-vi-har-pensionarer-som-har-kommit-in-och-borjat-jobba
Citera
2016-01-28, 09:16
  #4083
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Så ska Stockholm förhindra att ensamkommande barn försvinner
Under 2015 kom hundratals ensamkommande barn till Stockholm. Många av dem försvann. Nu ska Stockholms län ta fram nya strategier vid hanteringen.
http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/sa-ska-stockholm-forhindra-att-ensamkommande-barn-forsvinner/aRKpaA!bETgkLPNmsNQ5K9P8Gyjg/
Citera
2016-01-28, 20:49
  #4084
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Under våren öppnar inte mindre än tre HVB-hem för ensamkommande flyktingbarn i Sandviken. Därmed hårdnar trycket på skolan, som redan är fullbelagd.
http://www.gd.se/gastrikland/sandviken/fler-boenden-for-ensamkommande-oppnar-i-sandviken-50-nya-jobb-till-kommunen
Citera
2016-01-28, 22:14
  #4085
Medlem
det verkar som jag fick fram all information om ensamkommande flykting "barn" .
det är så att barnet har ljugit om sina ålder och även har varit i ett annat Eu land och levt som kriminell under 6 års tid. "barnet" har även ljugit om att dennes föräldrar är döda, men fallet är att föräldrarna lever och talar med den här ensamkommande "barnet" varje dag. Föräldrarna bor tillsammans och en av dem är högutbildad och har jobb, och de bor kvar i hemlandet. jag har även lyckats få fram närmare information om föräldrarna.

Jag undrar var kan jag göra en "brott" anmälan om detta. I så fall vad gör polisen och vad gör migrationsverket.

Kan påpeka barnet har inte fått än uppehållstillstånd.

tack för hjälp
Citera
2016-01-29, 13:53
  #4086
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
En migga berättar:

En kollega berättade precis en grej som illustrerar hyckleriet kring ensamkommande barn rätt så bra.
Han hade blivit uppringd av en rektor på en skola som frågade hur de ensamkommande ”barnen” på hans skola ska bära sig åt för att komma in på krogen, om vi kan utfärda nån slags ID-kort eller liknande.
Kollegan blev ju helt paff och frågade varför Migrationsverket skulle göra det – de är ju barn! Rektorn svarade något i stil med att du vet ju hur det är med deras ålder osv… Ville han att vi skulle fixa falskleg till krogen åt hans ensamkommande barn, eller hur tänkte människan egentligen? Tyvärr är det här ju ingen ovanlig inställning – vi ska fixa allt åt de här stackars ”barnen".
https://meritwager.wordpress.com/2016/01/29/en-migga-ville-han-att-vi-skulle-fixa-falskleg-till-krogen-at-hans-ensamkommande-barn/
Citera
2016-01-29, 13:55
  #4087
Medlem
spoilers avatar
"Den brittiska tidningsjätten Daily Mail publicerar idag en artikel om hur vuxna män från tredje världen som ljuger om sin ålder behandlas som "ensamkommande flyktingbarn" i Sverige."

http://www.friatider.se/daily-mail-flyktingbarnen-i-sverige-en-gigantisk-bluff

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3422000/Just-old-think-migrant-children-Alarming-pictures-shed-light-growing-scandal-amid-asylum-crisis.html
Citera
2016-01-29, 18:49
  #4088
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
22 skolmiljoner till ensamkommande barn

Regeringens tillskott till kommuner med högt flyktingmottagande gav Södertälje över 106 miljoner kronor extra. Av dessa ska 22 miljoner satsas på extra utbildningsinsatser för ensamkommande barn.
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/sodertalje/22-skolmiljoner-till-ensamkommande-barn
Citera
2016-01-30, 04:57
  #4089
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Stökigt i simhallen
Många flyktingbarn kan inte simma
TRANÅS Den senaste tiden har Tranås kommun fått in klagomål om att många ensamkommande flyktingbarn inte kan simma. Nu vill kultur- och fritid höja säkerheten i simhallen.
http://www.tranastidning.se/article/stokigt-i-simhallen/
Citera
2016-01-30, 05:07
  #4090
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Med denna insändare vill jag belysa en sak som jag ställer mig väldigt frågande till, och jag skulle också vilja ställa en fråga till våra ansvariga politiker som har placerat ensamkommande flyktingbarn på Vimarhaga i Vimmerby.

Hur är det möjligt att dessa barn, som enligt FN:s definition av ensamkommande barn skall vara under 18 år, kan ha tillgång till cigaretter och kan nyttja dessa precis utanför dörrarna på Vimarhaga? Detta borde inte kunna vara möjligt då tobakslagen säger att det inte får säljas eller lämnas ut tobak till en person under 18 år, så fallet måste vara att någon äldre "köper" ut tobaken eller att någon näringsidkare inte följer lagen.
http://www.dagensvimmerby.se/debatt/e/3096/varfor-tillats-rokning-utanfor-vimarhaga/
Citera
2016-01-30, 12:29
  #4091
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
Fränsta IK gör bred satsning på ensamkommande flyktingbarn

– När vi började prata om det så var förhoppningen om att vi skulle få kanske 9-10 personer som vi kunde komplettera ungdomslaget med, säger Selim Tahiraj.
Det dröjde dock bara två dygn innan det stod klart att förhoppningarna var i underkant.
Listan var då uppe i 36 namn, och ursprungsplanen fick revideras på så sätt att ytterligare ett ungdomslag anmäldes till seriespel.
http://www.st.nu/medelpad/ange/fransta-ik-gor-bred-satsning-pa-ensamkommande-flyktingbarn
Citera
2016-01-30, 12:31
  #4092
Medlem
T.H.F.C.s avatar
Citat:
74 ensamkommande till Sura
Avtal nästan klart med länsstyrelsen.
http://vlt.se/nyheter/hallstasura/1.3506451-74-ensamkommande-till-sura
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in