Pensionär blev "befriad" från pengar av en "modig" kvinna.
Citat:
När det ringde på dörren hos den gamle mannen på Möllegatan i Svalöv öppnade han dörren. En yngre kvinna stod utanför och ville komma in. Det ville han inte men hon trängde sig ändå in i hemmet.
De båda gick in i köket och kvinnan såg till att stänga dörren. Hon ville först växla pengar och gjorde en del andra avledningsmanövrer. När kvinna hade gått upptäckte mannen att cirka 1 000 kronor i kontanter hade försvunnit ur plånboken.
Den misstänkta stölden inträffade kring lunch i måndags och kvinnan beskrivs som mörkhårig, cirka 1,60 lång, drygt 20 år gammal och pratade svenska med viss brytning.
Om man läser kommentarerna i NSD-artikeln så förstår man varför nyheten hör hemma i den här tråden. Hittade även detta på www.kiruna.info :
Citat:
tjejen fick sms av en kompis.
"HÖR UPP! jag skickar nu detta meddelande till dig för att jag bryr mig om dig. i fredagsnatt efter krogen har en tjej blivit våldtagen i kiruna bakom sporthallen. det var en utlänning med tunt hår och glugg mellan tänderna som våldtog. jag uppmanar nu dig att inte gå ensam på kvällarna, du väl vill inte sluta som den stackars tjejen. skicka detta sms till alla tjejer i din telefonbok som är från kiruna."
De båda poliserna hade gripit en person efter larm om misshandeln i en lägenhet på femte våningen. När de gick ut i trapphuset kom de inte längre än till våningsplan två där röken vällde ut från en lägenhet.
Vågen av villainbrott i Kronobergs län är bruten. Vändpunkten kom när polisen slog till mot en tjuvgömma i Växjö i december. Två kvinnor och fem män greps och sitter nu häktade.
Här i en lägenhet i ett bostadsområde på Teleborg beslagtog polisen upp mot 1000 föremål. Misstanken är att stora delar av stöldgodset kommer från olika inbrott i Kronobergs län.
– Det värsta är att någon varit inne i vårt hus, säger en av de drabbade villaägarna.
Han och hans familj bor i en villa i centrala Alvesta. Bara några dagar innan ligan greps drabbades han av inbrott, lördagen den 13 december.
Det räckte med att han och hans familj lämnade villan i 90 minuter under dagen.
– Det hade brutit upp ett fönster intill altandörren på baksidan av huset. Vi sov inte så bra de första nätterna efter inbrottet.
En bärbar dator, olika värdeföremål, en handväska, glasögon och manschettknappar stals vid inbrottet.
Delar av stöldgodset hittades senare i samband med polisens tillslag mot en lägenhet på Teleborg i Växjö den 17 december.
Den visade sig vara rena tjuvgömman. Runt 1 000 olika föremål har beslagtagits i lägenheten, bland annat smycken, datorer, mobiltelefoner, tv-apparater, kameror och kläder.
Omkring 15 anställda inom polisen arbetar eller har arbetat med att spåra de olika föremålen.
Polisen har också vänt sig till Statens kriminaltekniska laboratorium, SKL, för att jämföra de häktades DNA med DNA-spår som säkrats vid de anmälda brotten.
– Det återstår fortfarande mycket arbete, säger informationschefen på Kronobergspolisen Robert Loeffel. Samtliga i ligan har ett rumänskt ursprung men en av dem, en 39-årig man, är sedan flera år tillbaka bosatt i Sverige och det var också han som hyrde lägenheten på Teleborg.
Den formella misstanken mot dem är häleri men sedan ligan greps i mitten av december har villainbrotten i stort sett upphört.
Från den första november fram till den 17 december anmäldes ett 80-tal villainbrott i Kronobergs län. Sedan dess och fram till i går hade åtta inbrott anmälts och det ligger på samma nivå som under samma period förra året.
– Vi bröt en häftig trend som var under november och december så vi är nöjda, säger Robert Loeffel.
Nej, inte ens vårt broderland i öst kommer undan en släng av sleven här. Osäkert om det är en finne eller en "finne" (vilka det iofs inte finns så många av).
En 20-årig man som åtalas för rånet mot Swedbank i Lenhovda släpptes ur häktet när rättegångens sista dag avslutades.
Den 49-årige medåtalade blir däremot kvar i häktet.
Den 11 september rånades Swedbank i Lenhovda. Två maskerade rånare kraschade en pansarglasruta med bil och tog sig in i banken. Bankanställda blev hotde med ett pistolliknande föremål – en plastpistol hävdar 49-åringen – och kraschbilen antändes. Rånarna flydde med bil till Finland. Bytet blev 1,1 miljoner kronor.
Åklagare Yvonne Rudinsson vill att de åtalade döms till minst fyra års fängelse och livstids utvisning.
Men 49-åringens försvarare vill att straffet blir mycket lägre, eftersom rånarna tagit hänsyn till allmänhet och bankpersonal. 20-åringens försvarare vill att åtalet ogillas och att hans klient försätts på fri fot, något som alltså skedde.
49-åringen erkänner rån men vill inte berätta vem som var med honom vid råntillfället. Yvonne Rudinsson menar att 20-åringen "helt klart" var medbrottsling.
– Men det finns inga bevis. Varken vittnen eller teknisk bevisning knyter honom till Lenhovda, eller Sverige, den 11 september, säger 20-åringens försvarare Uno Karlsson.
20-åringen vägrade att svara på åklagarens frågor. Men 49-åringen pratade desto mer. Han svarade ofta detaljerat och gjorde långa utläggningar. Men när frågar kom till hans medbrottsling började han slingra sig och skämta. Stundtals blev det farsartat:
– Vakterna har berättat att du är den jävligaste åklagaren i Växö. Men du är underbar, hade du inte varit gift med en domare hade jag friat. Jag har aldrig träffat en så underbarar åklagare i Finland, säger 49-åringen till åklagaren när han blev pressad.
Domen kommer den 16 januari.
En 34-årig man och en 38-årig kvinna har dömts till fängelse för en rad stölder mot äldre människor runt om i landet. Fyra kvinnor i Uppsala och en i Enköping har råkat ut för stöldligan, som misstänks ha opererat runt om i Europa.
Det gifta paret reste runt i landet och livnärde sig på fickstölder. Stöldräden började i april och avbröts i oktober, när de båda greps.
I april i år gav de båda sig in på Ica i Kvarnen i Uppsala. Där stal de en äldre dams handväska som innehöll hennes plånbok. Handväskan hängde på hennes bagagevagn.
Stöldligan fångades på bevakningsfilmer från butiker. Tillvägagångssättet var ungefär likadant ut vid samtliga fräcka stölder: mannen distraherar den äldre damen, medan kvinnan stjäl från hennes rollator eller kundvagn.
Den 34-årige mannen och den 38-åriga kvinnan har nu i Mölndals tingsrätt dömts till tre års fängelse vardera för grov stöld och stöld mot sitt nekande. Fickstölderna bedöms av rätten som grov stöld, eftersom de varit särskilt hänsynslösa. De har varit led systematiska stölder från äldre kvinnor som inte kunnat försvara sig.
De båda, som är utländska medborgare, ska också utvisas efter avtjänat straff. De har utretts av Europol, misstänkta för stölder i ett flertal europeiska länder, bland annat Holland, Frankrike och Belgien.
Två ynglingar 16 och 17 år gamla fick gripas av polis på torsdagskvällen sedan de hotat personal och slagit sönder inredning på Migrationsverkets asylboende i Alingsås.
De bägge hade fått avslag på sina asylansökningar av Migrationsdomstolen tidigare under torsdagen och efter beskedet gav de sig på inredningen och hotade personalen på boendet. Situationen blev så hotfull att polis tillkallades som grep de båda ungdomarna. De misstänks för olaga hot och skadegörelse. Åklagare kontaktades, men de bägge släpptes senare under kvällen efter förhör, med hänsyn till åldern.
Två män jagades för rånförsök i Nol
Två yngre män jagades vid halvtiotiden på torsdagskvällen sedan de med pistol försökt råna en bensinstation i Nol vid riksväg 45. De bägge blev skrämda av en kund och försvann från lokalerna till fots.
Det hela inträffade mellan 21 och 21.30 på kvällen och sammanlagt sex-sju polispatruller söker efter de bägge männen i området kring Nol och Nödinge. Även hundpatruller deltar i sökandet.
De två rånarna hade kommit in på bensinstationen och lämnat över en lapp till stationsbiträdet samtidigt som de viftat med en pistol.
Den ene beskrivs som cirka 175 centimeter lång med svart jacka mycket ung och smal. Den andre beskrivs som 165 centimeter lång normalt kroppsbyggnad och något äldre. Enligt vittnesuppgifter var männen mellan 20 och 25 år gamla. Den kortare av de två hade skägg runt munnen och bägge beskrivs som av utländsk härkomst.
Under kvällen var ett stort antal polispatruller spanat i området kring Nödinge och Nol. Under kvällen söktes en Volvo 940 som enligt uppgift skall ha tankats i Nödinge och sedan försvunnit genom Nödinge mot Vimmersjön alltså österut mot Sjövik, Björboholm och Gråbo. Polisen hade under kvällen patruller ute på mindre vägar öster om Nödinge. Även polispatruller från Lerum och Alingsås engagerades i sökandet efter de två rånarna.
Vid 23-tiden avbröts spaningarna utan resultat.
En man sköts med flera skott i en bil vid Nydalatorget i Malmö. Den skottskadade mannen fördes med ambulans till sjukhus. Det är oklart hur allvarligt skadad mannen är. Ett stort polisuppbåd letar efter förövaren
Polisen hittade en kort stund efter skottlossningen i Malmö i natt en brinnande bil i Oxie. Bilen sätts i samband med händelsen. - Allt tyder på att det är en uppgörelse i den undre världen, säger Martin Carlsson, länsvakthavande befäl på polisen i Skåne.