2008-12-05, 17:03
  #1
Medlem
Dr.Glass avatar
Jag och min bror är en aning excentriska i vardagen och har nu bestämt oss för att vi vill lära oss sjömansspråk. Nu menar jag inte moderna facktermer och annat tjafs utan ordentligt råbarkat sjömanstugg. Kan någon här hjälpa oss finna "kurslitteratur" för det här? Desto sjukare och oförståeliga metaforerna är desto bättre!

Tänk Haddock!
Citera
2008-12-05, 17:25
  #2
Medlem
Bloodhounds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Glas
Tänk Haddock!

Tänk läs Tintin!

Men det är väl bara att läsa lite piratlitteratur och glo på piratfilm. Lär in mycket termer och koppla samman med klassiska hädande svordomar. Tror att en myckenhet av äldre könsord förmodligen förekom i piratsvordomar.
Citera
2008-12-11, 23:37
  #3
Medlem
BigIvars avatar
Släpa dig ut på sjön din sittkissande morsgris så ska du se att du vänjer dig av med det där fjantiga landkrabbesnacket du håller dig med.
Citera
2008-12-12, 00:15
  #4
Medlem
Telwins avatar
Direkt saxat från wikipedia:

"Exempel från kapten Haddocks vokabulär

* Amöbor
* Anfäkta och anamma och regera
* Bomber och granater och krevader
* Ektoplasma
* Erbarmliga plattfötter
* Krabbsaltade tångräkor
* Landkrabbor
* Sabotörer och pestråttor
* Sötvattenspirater
* Stormar och orkaner och tusen tyfoner

Kapten Haddocks svordomar finns katalogiserade och förklarade i alfabetisk ordning i en volym på 93 sidor av Albert Algoud: Le Haddock illustré, L'intégrale des jurons du capitaine"
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in