Citat:
Ursprungligen postat av dogiee
Har funderingar på att köpa lite finare servetter till hemmet, gärna broderade, som skall användas under lite finare tillställningar. Brodyren skall vara namn på huset, initialer, efternamn eller något att ganska personligt men obundet till årstiden så att servetterna kan användas året om.
Då servetterna förväntas hålla en längre tid kan jag tänka mig att betala en del för dem, men jag är inte nödvändigtvis ute efter det allra dyraste och finaste. Snyggt, stilrent och hållbart utan extra krussiduller med andra ord.
Någon som har tips på servetter och var jag isåfall kan köpa dem (gärna någonstans där de även direkt broderar). Är "tygliknande" servetter ett gott substitut till linneservetter?
Tack på förhand.
Snyggast tycker jag är vita hel-linneservetter med vitt broderi. Stilrent och klassiskt dessutom klarar de en rejäl vittvätt. Vill du att dina servetter ska hålla ngr år så lägg ut pengar på linne. Om du eller ngn du känner kan sy och brodera så blir det inte så dyrt heller