Citat:
Ursprungligen postat av moderatswing
Trams!
Människan har krigat långt innan USA ens var påtänkt.
Eller menar du att ett USA som höll sig borta från allt vad krig heter skulle vara en bättre värld?
Skulle du trivas med att styras av ett Stortyskland?
Ja, människan har krigat långt innan USA ens var påtänkt men det utesluter inte att USA idag är det land som globalt sett har påverkat flest konflikter samt påverkat andra länder på politisk nivå.
USA troligen det land i världen som drivs mest som ett företag. Och USA har vid otaliga tillfällen satt sina egna intressen före demokrati, rättvisa och mänskliga rättigheter.
USA har sedan andra världskriget haft som mål att upprätthålla Pax Americana och har använt alla tänkbara medel för detta. Det har i sin tur lett till USA-fientlighet främst i Sydamerika och Mellanöstern.
Under Kalla kriget skyllde man på kommunismen, idag rättfärdigar man sina handlingar genom att skylla på terrorismen.
Sen angående andra världskriget så räddade Sovjet oss från Hitler, däremot så räddade USA oss från Stalin och där kan jag hålla med om att USA var ett mycket bättre alternativ än Sovjetunionen. Att vi idag tror att det var USA som räddade oss från nazisterna beror på den propaganda som USA spred under Kalla kriget men historiker har vid flertalet tillfällen, bla i en lång artikel i The Times, konstaterat att det "enda" avgörande USA bidrog till i Europa under andra världskriget var lend-lease. Runt 85% av Tysklands trupper stupade på östfronten.