Citat:
Ursprungligen postat av Lantbruk
Det hela beror ju också på hur man definierar "säker", som RedX var inne på.
Jag är personligen övertygad om att män generellt sett är bättre bilförare rent tekniskt, men gör det dem säkrare?
Kvinnor som är mindre tekniskt kunniga, är de per definition också "osäkrare" bilförare?
Mvh
Det här ligger det mycket i.
Jag är fullt övertygad om att den genomsnittliga mannen är en avsevärt bättre förare än den genomsnittliga kvinnan.
Men samtidigt så är jag precis lika övertygad om att männen lider av en avsevärt högre frekvens av idioter som hittar på diverse dumheter i trafiken, och kör man som en idiot så kommer man förr eller senare att ställa till med något oavsett hur tekniskt skicklig man är som förare.
Ser man bara på vilka typer av "störningsmoment" som finns i trafiken så tycker jag att man kan generalisera såhär:
Folk som såsar runt, kör 70 km/h på 90-sträckor och dylikt. Det är nästan alltid kvinnor eller åldringar.
Folk som ägnar sig åt vårdslösa omkörningar, slänger sig fram och tillbaks mellan filer utan att signalera, osov. Nästan alltid män i blandad ålder.
Folk som tar 5 minuter på sig att parkera, och sedan ytterligare 5 minuter på att komma ut från parkeringen. 99% kvinnor, 1% gott&blandat.