Citat:
Ursprungligen postat av
svensk0kina
Relationen blir bättre och bättre. Under veckan har de haft ” ground breaking” möte för att knyta sammam järnvägsnäten i Norr och Syd.
För att komma vidare behöver de tillstånd sv FN, det krävs stora investeringsr i Norr.
Om vi bortser ifrån alla samfällda ömhetsbetygelser och positiva gester, som nu mer eller mindre utväxlas på daglig basis mellan Syd och Nord, så är den krassa verkligheten både vad gäller relationen de facto och möjligheterna att förverkliga alla "Ground breaking" prospects, en helt annan.
Kim kommer inte att genomföra det tidigare så upphaussade besöket, planerat till slutet 2018, i Seoul inom överskådlig tid. Risken för negativa protester och demonstrationer, bedöms vara för stora.
Något järnvägsbygge kan inte startas innan bland andra UN och USA ger sitt godkännande på en rad punkter. Investeringen för att kunna möjliggöra detta järnvägsprojekt kräver en total infrastrukturell upprustning och anpassning på den Nordkoreanska sidan i multimiljardklassen.
Investeringsviljan från det Sydkoreanska näringslivet är låg, så länge nuvarande regim består i Nord.