Beställde nyss en extern hårddisk till min mac mini som jag har som film/serie-maskin till TV'n i vardagsrummet.
Nu är ju min fråga som följer: Hur kommer min hårddisk ploppa upp i finder? Förmodligen kommer den hamna till vänster under "Enheter".
Men finns det något sätt att göra så att hemmappen 'Filmer' visar både den interna hårddiskens filmmapp och en filmmapp på den externa hårddisken? Alltså så att det som visas i mappen filmer är en härlig blandning av de filmer som befinner sig på både interna och externa hårddisken?
Eller är det lättaste man kan göra att skapa ett alias i filmmappen till den extterna hårddiskens filmmapp? Och i så fall, kan front row öppna ett alias? det borde väl inte vara några problem vad jag kan tänka mig.
Men helst av alla så skulle jag ju vilja att den externa hårddisken blir som en förlängning av den interna, om detta är möjligt.
Du kan nog inte göra så att det blir en blandning, men jag har lagt ett alias till min film-mappen på den externa disken i film-mappen på Mac Mini under TVn. Good enough för mig.
Någon som vet om det går att rikta om den vanliga 'Filmer'-mappen till den externa? På så sätt så slipper man ju skapa ett alias (vilket i sin tur tar bort det otroligt jobba extra klicket i front row).