Citat:
Ursprungligen postat av JJDecay
Ungefär samma som det är enklare att se ner på och spotta på en knarkare på gatan än en stureplans yuppi som snortar kokain och beter sig allmänt illa. Varför, jo kläder, status i sammhället etc..
Kanske också för att pundaren på stureplan inte gjorde inbrott i din bil och snodde din bilstereo.
Citat:
Ursprungligen postat av JJDecay
Nej det är nog sällan dom gräver ner folk, skulle dom behöva göra det så anlitar dom nog folk till det
Försvarar inte 1% kulturen för jag ser inget som helst kul i det, dock tycker jag det finns svin i alla klasser. Bara för man har väst och tillhör en mc klubb så är man inte alla gånger sämre än en gubbe i armani kostym som är direktör
Men du förstår vad jag menar, det är helt annan typ av brottslighet. Klart att kriminella gäng har en annan status än direktörerna då droger och våld och är ett starkt inslag i deras brottslighet samt att det drabbar enskilda individer och inte en stor diffus massa som eko-brotten gör.