Citat:
Ursprungligen postat av Albaniensson
Min ständiga dröm att bli författare är fylld av en sublim känsla, en sådan religiös inlevelse att ödet bestämt sig för att jag ska bli en eminent författare, om ännu mindre, en prominent författare.
Envishet och tålamod är nyckeln till framgång!
Haha, jadu Albaniensson ser att du fortfarande inte gett upp.
Av nån anledning så glädjer det mig. Du har inte tänkt på att ditt egna liv vore en ganska bra story om du skulle skriva den rätt?
Ett psykfall som sitter inlåst som drömmer om att bli författare (förlåt för de hårda orden). Varför börjar du inte göra dagboksanteckningar som du kraftig romantiserar?
Bygg upp sympatikänslor för psykfallet som sitter inlåst. Berätta om hans tankar och hans drömmar, om hur hans liv varit innan. Hitta på konverstioner med besökare och läkare. Om psykfallet lyckas skiva en bok och blir en känd författare är du själv som avgör, det är "ditt" liv det handlar om