Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2008-03-25, 07:14
  #1
Medlem
Det finns en dator som jag skulle behöva komma åt innehållet på.
Jag har en användare på datorn men skulle behöva komma åt saker som ligger på huvud-användarens konto (admin?)

Funkar det att starta i felsäkert läge?
Kan man annars plocka ut hårddisken från datorn och sätta in den i ett externt chassi och sen komma åt innehållet i den från en annan dator eller kommer man ändå behöva lösenord?

Det jag behöver komma åt är "mina dokument" och msn-history för den användaren.

Operativsystemet är win vista home premium (32-bit tror jag)
Citera
2008-03-25, 07:37
  #2
Medlem
yeahgrrs avatar
ska du spionera på din flickväns förehavanden eller???
Citera
2008-03-25, 07:51
  #3
Medlem
$100s avatar
Jaa, det är ju bara att plocka ur den hårddisken och sätta in som andra hårddisk i en annan dator, sen ser du den som vilken hårddisk som helst!
Citera
2008-03-25, 19:27
  #4
Medlem
McKenneths avatar
...

Testa detta kanske: http://www.flashback.org/showthread.php?t=555286&page=2 Har själv inte testat(än) men det kanske funkar. Vad vet jag!
Citera
2008-03-25, 20:41
  #5
Medlem
Ladda ner t.ex. Ubuntu och boota upp datorn på den. Linux skiter fullständigt i Windows filrättigheter, så det är bara att läsa det du vill. Vill du spara filer så tryck i en USB-sticka och kopiera över dit.
Har själv använt mig av denna metod ett par gånger när windowsinstallationer kraschat, för att rädda undan dokument.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in