Citat:
Ursprungligen postat av Guerrilla
Du får gärna länka till din turkiska källa.
Här får du mina
opartiska källor,
http://www.ne.se/saladin
http://sv.wikipedia.org/wiki/Saladin
Nej tack, jag slösar inte min tid på dig.
läs mitt inlägg angående engelsmännen som planterade den här ideen i era små sinnen. Just nu säger judarna att kurder och judar besläktade. Om 100 år kommer en annan finnig internetkrigare till kurd hävda att kurder och judar är besläktade. Stormakter som kommit och gått igenom MÖ har utnyttja kurder för sina egna ärenden och slänger alla löftena till lokal befolkningen likt en använd dambinda så fort deras ärenden är avklarade. Notera att jag säger lokalbefolkning. Detta för att det är nyligen som den kurdiska identiteten skapats. På den tiden hette det lokal befolkning/muslimer. Folken själva presenterade sig efter sina klaner. Inte som kurder.
Likt mellan österns zigenare greppar kurder efter allt dem kan hitta för skapa sig en identitet genom hjältar, mytbildningar, historier, symboler osv. Dvs någonting som binder samman folken. Detta är grundkurs i universitetet och även era duktiga kurdiska "författare" som fantiserar ihop nattsagor vet detta.
Sallahdin var en seldjuk-turk/turkmen i ett turkiskt land med turkiska krigare. Och hans bror var en turkisk Grå Varg/Bozkurt. Eller har kurderna helt nyligen bestämt sig för att göra vargen till sin symbol? Jag har bevittnat kurdernas desperata kulturtjuverier förut och kurders fräckhet slutar aldrig att förvåna mig.
flaschback är inte en domstol, där wiki-länkar är hårda bevismaterial. Jag har förståelse för hur kurden kan dra för långtgående slutsatser genom att okritiskt läsa en rad som med tveksamheter, stödjer era myter till hypoteser.
Sallahdin var turk, till skillnad från rotlösa kurder som inte har någonting, så är sallahdin bara ett av många många otaliga turkiska krigare. Turkar har inte samma behov för berättelser för binda samman folket likt dessa rotlösa/statslösa/kulturlösa kurder. Turkarna har andra hjältar.
Men nog om turkarna. Jag vet det svårt att prata om kurder utan att blanda in turkar. Dem har ju trots allt styrt oavbrutet över hela regionen i över ett millenium nu. Men berätta mer hur länge och hur stor den kurdistanska imperiet var, när det skapades i tidernas begynnelse och som fortsatt oavbrutet fram tills nu. Berätta gärna om dem stora kurdiska slagen, era fantastiska vetenskapliga upptäckter, dem gamla runskrifterna på det vackra kurdiska språket och hur mycket kurderna har tillfört mänskligheten osv osv...visst är det svår uppgift? Yes... fuck u 2