2008-02-15, 23:29
  #253
Bannlyst
tack vikvar
"slava svedima"
2008-02-15, 23:30
  #254
Medlem
109740s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vikvar
Som ikke balkanättlng så tycker jag faktiskt precis som du. Däremor så ser jag en skillnad på de som kom hit. Serberna kom hit och arbetade före kriget, anpassade sig bra till samhället. Det är självklart sura nu när deras fosterland fråntas dem av albaner, dessa som är av samma slag som kom hit när det serbiska bidragen slutade komma. Klart att serberna är sura när de har ett gigantiskt Landskorna att försöka styra upp, där de arbetande som bodde tidigare flytt. (Ja varför skulle man vilja flytta från Landskrona). Nu försöker de bara reda upp sitautionen.

Men nu möts arbetsinkraftinvandringen, mestadels serber. Av flyktingarna från Albanien, på internet. Den stora skillnaden för oss svenskar är att arbetskraftinvandrarna som kom från Serbien förra århundradet antagligen betala mer skatt än större delen av de flesta individer på fb. Å att albanflyktingarna sitter på en dator och internetuppkoppling som antagligen är betald av skattemedel eller knark.

Det är ur svensk sekuliserad synpunkt självklart varför man skall stödja serberna i den här frågan.

Håller med till 100%!

Utan serberna i Sverige så hade ni inte haft en jugoslavisk maffia som säljer illegalt transporterade cigg in i lander eller övrig narkotika/prostitution.

Arkan gjorde ju rätt bra ifrån sig dessutom som rånade banker i Västra Europa, däribland Sverige, för att finansiera sin egna lilla privata armé som han använde för att döda oskyldiga kvinnor och barn i Bosnien och Kroatien kriget.

Fan, kom ju på att det inte var serber som arbetskraft invandrade under 60- 70 talet, det var ju Jugoslaver, som trots allt innefattade alla nuvarande folkgrupper. Tänka sig va fel man kan ha...
2008-02-15, 23:33
  #255
Bannlyst
förutom albaner då
2008-02-15, 23:44
  #256
Medlem
109740s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Savalito
förutom albaner då

Det bodde väl albaner i Kosovo under Jugoslaviens tid va? De landade ju inte där när Jugoslavien upplöstes, eller hur? Det gör dem till lika mycket jugoslaver som dig och mig.

EDIT: F.d. jugoslaver är det korrekta termen
2008-02-15, 23:45
  #257
Bannlyst
dom kom nog inte hit för o jobba, slaver däremot gjorde det, min mormor kom hit på 60-talet, tro fan att det jobbades dag o natt
2008-02-15, 23:49
  #258
Medlem
109740s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Savalito
dom kom nog inte hit för o jobba, slaver däremot gjorde det, min mormor kom hit på 60-talet, tro fan att det jobbades dag o natt

Lille lille Savvie, släpp hatet.

Bara för att vissa människor i en viss folkgrupp är rötägg så innebär det inte att alla är det. Se bara på dig, du är en nationalistisk storserb, men inte fan hatar jag alla serber för det.

När vi kom till Sverige så fick vi en alban som tolk. Väldigt duktig ambitiös kille. Min avdelningschef på IKEA är alban, även han framgångsrik, ambitiös och arbetsnarkoman nästan

Så generalisera inte.
2008-02-15, 23:51
  #259
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Savalito
min mormor kom hit på 60-talet, tro fan att det jobbades dag o natt

Som prostituerad kanske ,, för det var väl därför hon frivilligt övergav sitt hemland, hon var väl också en horunge som du? Tysk eller rysk pappa? Bulgarisk farfar och en mormor vars far kanske var okänd turk? Därav din storserbiska sjukdom idag..
__________________
Senast redigerad av Björnn 2008-02-16 kl. 00:03.
2008-02-15, 23:52
  #260
Bannlyst
Citat:
Som alla vet har just religion med saken att göra. Människor blev förvissade från det landskapet enbart pga. att de inte bettede sig som muslimer.



Vad gör du här, du har återigen bevisat hur insatt du är i det här. Dvs, inget alls.

Citat:
Knappast. Ryssland var Ryssland även under Sovjet. Ordet Kosova låter fördjävligt om det tas i en skandinavisk mun.

Vad får dig att tro att jag bryr mig om vad du tycker. KosovA, KosovA, KosovA blir självständigt snart, förväntar mig att du firar för att ett demokratiskt och humanitärt resultat har kommit fram.

Citat:
Får du gärna göra.

Ok, har inte hittat någon som bryr sig än. Förstår inte varför ens någon skulle bry sig om en pojk som tror Kosovokonflikten har med religion. Ne, ta och skippa din islamfobi och sluta hallucinera.

Citat:
Varför jag tog mig tid att besvara ditt usla jävla inlägg var för att visa att du är en idiot

Ja, vi vet alla vem som är idioten här. Det kan inte vara killen som tror kriget beror på islam.
2008-02-15, 23:53
  #261
Medlem
freeriderXIIs avatar
Jag har varit på semester i det forna Jugoslavien och tyckte om platsen och att folken där var trevliga, har heller ingenting emot de flesta balkanpersoner här i Sverige de är säkert bättre rent genomsnittligt än många andra invandrargrupper med möjligt undantag för albaner men givetvis inser jag de strategiska problemen för det germanska Sverige om vi får samma konflikter här som där nere vare sig det är mellan kristna katolska kroater och kristna ortodoxa Serber eller mellan Serber och muslimska Bosnier eller mellan Serber och ALbaner eller mellan Kroater och bosnier etc

denna invandring har på intet sätt gynnat Sverige strategiskt även om särker många av dessa balkan individer varit duktiga skattebetalare
__________________
Senast redigerad av freeriderXII 2008-02-16 kl. 00:04.
2008-02-16, 00:35
  #262
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Lord Ashford
Vad finns det för nytta att behålla RS? Vill du fortsätta leva med dessa människor? Flytta då till Serbien för all del.

Bosniens historiska gränser är irrelevanta då dessa bara är ... historiska.


Vissa kanske kommer därifrån och har fått offra väldigt mycket för att RS inte skulle bli självständigt!

Jag antar att du kommer från Bosanska Krajina där det knappt fanns något krig, hellre Banja Luka än hela västra Bosnien!
2008-02-16, 00:47
  #263
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fanatico
Vissa kanske kommer därifrån och har fått offra väldigt mycket för att RS inte skulle bli självständigt!

Jag antar att du kommer från Bosanska Krajina där det knappt fanns något krig, hellre Banja Luka än hela västra Bosnien!

Det spelar ingen roll vilken del av landet man kommer ifrån eller hur mycket alternativt lite man lidit, straffet för landsförräderi är det samma för alla: nackskott!
2008-02-16, 00:53
  #264
Medlem
Arka14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 109740
Det bodde väl albaner i Kosovo under Jugoslaviens tid va? De landade ju inte där när Jugoslavien upplöstes, eller hur? Det gör dem till lika mycket jugoslaver som dig och mig.

EDIT: F.d. jugoslaver är det korrekta termen

Eh nej. Ifall du läser på lite historia om varför Jugoslavien bildades, så kommer du få reda på att albaner verkligen inte räknas som "jugoslaver", förutom medborgarskapet, vilket inte är samma sak.
Utav detta kan vi då dra slutsatsen att de inte är lika mycket jugoslaver som oss.
Läs...

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in