Citat:
Ursprungligen postat av DieEierVonSatan
Skönare kille (man) får man leta efter, Gordon är fantastiskt rolig att se och höra.
För många år sedan innan alla Kitchen Nightmares och dyl så minns jag att jag såg ett program där han tog in en ung (ganska tyst och mesig) kille "från gatan" som inte kunde ett dyft om matlagning, och lärde upp honom.
I slutet hade de en tävling mellan killens kocklag, vilket han skulle bossa över, och tre andra lag bestående av kända top notch kockar och deras assistenter.
Någon form av professionella matkritiker smakade av anrättningarna, och ställde även frågor till chefskockarna i de olika lagen, ovetandes om vem som var vem. I slutet skulle de utse en vinnare, samt säga vilket lag de trodde var den nya killens.
Gordons kille vann hela skiten, och killen som de trodde var den nyupplärde såg inte alltför lycklig ut hehe.
Det var riktigt kul att följa, minns dock inte alls vad programmet hette eller om det finns online. (Antagligen finns det någonstans.)
Serien du menar hette "Faking it". Gordon var med i första avsnittet i tredje säsongen.
Killen som han tränade jobbade egentligen på ett hamburgerhak och kunde inget om att laga mat.