Citat:
Ursprungligen postat av
KillGoldstein
Snälla rara Offervilja, sväng inte igen som du brukar utan se nu till att hata NMR i resten av ditt liv. Det är med dig som med judarna - att vara hatad av dig är långt mycket mer positivt än att vara älskad av dig.
Som jag skrivit till dig tidigare är dessutom NMR den enda nationella organisation, mig veterligen, som faktiskt har gjort aktiva ställningstaganden mot porrindustrin så ditt guilt by association är lagom tröttsamt.
Ja ser vi tillbaka lite i tiden och nu pratar jag inte officiell SvP politik men vad Dan, Jonas och Magnus torgförde för tankar och ideér i partiets dåvarande poddcast Framåt så var det ju saker såsom att legalisera prostitution, viss form av porr, narkotika (åtminstone Cannabis) samt en relativt neutral inställning till steroider (Follin på besök som gäst) osv.
Det fanns en anledning till att partiet halvt om halvt tog avstånd ifrån sin egen podd och vad som torgfördes där 🤣 samtidigt som man ville ha den kvar då den var relativt stor och drog till sig nyfikna sympatisörer och potentiella medlemmar.
Jämför det med några intressanta diskussioner med Guldtand som blev så mycket bättre än vad någon hade trott och hoppats på och även om man är oense i de flesta frågor så blev det ju jävligt bra samtal.
Lyssnar själv på vissa intervjuer Guldtand har gjort förutom NMR intervjuerna och nu menar jag inte de mer dekadenta avsnitten när han sitter och pratar porr med någon Onlyfansbrud utan tex intervjun med Christian Petersen, IS mördaren osv och det hade tom varit kul att höra intervjun med Paludan som gjordes men aldrig kommer att släppas då Guldtand ansåg att den blev för kass.
Nu gillar jag inte Paludan på något vis men det hade ju helt klart varit intressant att lyssna på en intervju med honom där han får förklara hur han tycker och tänker om saker och ting och ställs lite mot väggen.
Guldtands drömobjekt att få intervjua och göra en podd med verkar förövrigt vara Breivik då han trodde att det kunde bli ett väldigt intressant avsnitt som hade slagit lyssnarekord.
Han frågade tom Öberg om han trodde att det var möjligt men svaret blev väl typ glöm det det är 0 % chans att de skulle låta någon få intervjua honom.
Även avsnittet med Trollhättemördaren var en intressant idé och inte bara ur kriminologisk synpunkt vad som hände där för det vet vi men mördarens egen version.
Tråkigt nog så sög det avsnittet men eftersom att två personer involverade i gamla NSF (mördaren och en till) som man kände till sen förr vart inblandade i den där fruktansvärda historien så blev man ändå nyfiken på vad han hade att säga.
Guldtand borde skippa porren. Jag tror att han rent generellt skulle ha ohyggligt mycket mer lyssnare per avsnitt om han fortsatte att köra på det här temat att intervjua "kontroversiella" personer.