Citat:
Ursprungligen postat av
mofasti
Och detta händer inte i new york, buenos aires eller lagos på en kväll?
sånt händer i storstäder, malmö är i hjärtat av öresundsregionen med nästan 5 miljoner invånare, då är det klart att sånt här händer, varför tjafsar du inte att det händer betydligt mer i moskva,london eller paris? vi i öresundsregionen bor i ett område som har ungefär halva londons befolkning.
I praktiken är det extremt lite som händer i malmö vilket visar hur säker staden är, här man får man internationellt storstadsliv med en säkerhet som knappt finns utomlands.
1. Malmö är ingen storstad.
2. Hela Öresundsregionen rör sig inte på Malmös gator, så din jämförelse är strunt.
3. Nej, Malmös befolkningen är bara några procent av Londons befolkning.
4. Nej, mig veterligen skakas inte New York Citys gator av explosioner dagligen, vilket de skulle göra om de hade lika många sprängningar per capita som Malmö. Likaså har NYC endast en tredjedel så många skottlossningar per capita som Malmö. Normalt brukar sådant ske frekventare i stora städer, men uppenbarligen är småstaden Malmö mycket värre än många storstäder.
5. Att du jämför en mindre svensk stad i Sverige med våldsamma och fattiga städer i Tredje världen, skvallrar rätt väl om hur pass våldsamt och hastigt det svenska förfallet har varit. Det var trots allt endast runt 60 år sedan Sverige blev jordens rikaste land tack vare skeenden och utvecklingar utanför landets gränser, samt likaså ett av de lugnaste och tryggaste. Att självmant förskingra allt det på drygt 20 år måste vara något slags rekord. De enda samhällen som jag känner till som har förfallit så snabbt är de där svarta har fått ta över styrningen av samhällen som tidigare har styrts av vita.