20 män döms efter terrordåden i Paris 2015
130 personer dödades i terrordåden i Paris 2015. Nu döms Salah Abdeslam till livstids fängelse för sin roll i attentaten – och den svenska medborgaren Osama Krayem döms till 30 års fängelse.
Även den svenska medborgaren Osama Krayem från
Malmö döms på samtliga punkter till 30 års fängelse. Hans fingeravtryck hittades i lägenheten där Parisbomberna tillverkades.
Osama Krayem växte upp på Rosengård i Malmö. Han gick byggprogrammet på gymnasiet och spelade fotboll på fritiden.
I 20-årsåldern radikaliserades han och 2014 reste han till Syrien där han anslöt sig till IS. Han poserar med vapen i sociala medier och ska enligt Parisåtalet även vara med i en propagandafilm där en jordansk pilot avrättas.
Han lämnade Syrien med falsk identitet under flyktingströmmen 2015 och var med i en terrorcell som, enligt åtalet, förberedde attentaten i Pars och Bryssel.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/historiska-rattegangen-over-nu-faller-domarna-efter-terrordaden-i-paris