Citat:
Ursprungligen postat av
De Ambris
Det är förvisso sant att jag inte rör mig i de värsta områdena. Jag bor i ett etniskt svenskt område och rör mig emellanåt upp i centrum.
Jag är född i Malmö på 40-talet och har bott här hela mitt liv och har kunnat följa Malmös förfall på nära håll.
Numera är det vissa områden i sta´n man undviker och det är speciellt Rosengård, Nydala, Persborg, Seved, Kroksbäck. Dessa områden blir fler efter hand men om man bor i sta´n lär man sej var det är säkrast att vistas.
Det kan ju hända något oväntat ändå ex dödsskjutningarna på G A Torg och Södergatan för ett par år sedan.
Men man känner sej lite instängd av att alltid behöva ta hänsyn till säkerheten när man vistas i sin födelsestad. Jag hatar vad staden har blivit och flyttar gärna härifrån, jag väntar liksom på en tidpunkt när bägaren rinner över.
Tills vidare har jag flyttat till ett ganska svenskt område i västra Malmö, och hoppas kunna stå ut här ett tag.