2012-01-29, 22:32
  #2521
Medlem
månss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantes
Ingen som kände igen karln som misshandlade 'hemlöse Janne' på T-banan? Det var ju en ganska bra bild.
Men hemlösa ger väl inga rubriker här på FB...

Citat:
Ursprungligen postat av herbsngarlic
Tack! Det hoppas jag också.
Startade en tråd:
https://www.flashback.org/t1782492
Citera
2012-01-29, 23:33
  #2522
Medlem
Sjveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av måns
Hoppas den fete jäveln åker fast! Svinet förtjänar en egen tråd.
Varför visas inte ansiktet på kompisen, han ingrep ju inte vilket borde vara åtalbart eller åtminstone värt en bildpublicering.
Citera
2012-01-30, 05:26
  #2523
Medlem
MoLoKs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sjved
Varför visas inte ansiktet på kompisen, han ingrep ju inte vilket borde vara åtalbart eller åtminstone värt en bildpublicering.

Tror de hoppas på att kompisen ska kontakta Efterlyst...
Citera
2012-01-30, 17:18
  #2524
Medlem
napsterspys avatar
när jag såg program flera onsdag,tyckte att inslaget om lodisen var alltför partisK.sen lodis såg ganska aggressiv ut på film med så kanske han förtjänade lite stryk. tyckte även att redaktionen tog in detta inslag bara för att blanda ut det majoriteten av invandrarbrott som visas upp i programmet
Citera
2012-02-01, 20:31
  #2525
Medlem
Nån som tänkte på att tanten plankade? :P
Citera
2012-02-01, 20:33
  #2526
Medlem
Joe Blows avatar
Efterlyst är tragikomiskt att titta på. Nu står idioterna på varandra och i studion och pratar om situationen i Malmö. Man pratar om närheten till Europa som om Malmö blivit flyttat. Man skyller på bron som om vapnen springer själv över densamma. Man pratar om staden som om det är den som är våldsam och osäker och inte delar av invånarna. Man pratar om utanförskap (allt har, är och kommer alltid att vara svenskarnas fel) och socioekonomiska förklaringsmodeller som om man inte redan nu vräker pengar över staden. Man pratar om fler poliser som lösningen och inte färre kriminella. Man leker med siffror i desperation för att ge en vrångbild av verkligheten. Varför gör man inte ett besök på landets fängelser för att se vilken kategori som idag står för merparten av våldsbrotten? Varenda akutintag kan berätta om hur våldet ökar dramatiskt medan Jerzy kallas in för att mot ersättning med professors tyngd påstå att det minskar. Varför anklagar man inte de som man vet varit på brottsplatser och gjort iakttagelser som indirekt medskyldiga om dom väljer att påstå att dom inget sett? Man godtar kåkfararsnacket om att man inte skall tjalla. Tjallar gör man på medbrottslingar inte som vittne. Hasse Aro och hans redaktion förstår inte att dom inte är något som helst på spåret. Man efterlyser ingenting och vägrar att upplysa om att landet är på väg åt helvete till deras häftigt dunkande rytmer.
Citera
2012-02-01, 20:58
  #2527
Bannlyst
EFTERLYST tycks ha tappat allt intresse av tittarna
Inga ingringda svar


Liffe RULES
Citera
2012-02-01, 21:04
  #2528
Medlem
Centipedes avatar
Vad lite Bodström var där bara några minuter i slutet.
Jag trodde först att han inte var med i kväll.
Med Leif GW Persson brukade ju Hasse prata om varje inslag.
Citera
2012-02-01, 21:39
  #2529
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HNTR
EFTERLYST tycks ha tappat allt intresse av tittarna
Inga ingringda svar


Liffe RULES

va ju inga bilder heller
Citera
2012-02-02, 08:11
  #2530
Medlem
Sjveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HNTR
EFTERLYST tycks ha tappat allt intresse av tittarna
Inga ingringda svar
Detta Efterlyst var nog en bottennotering och ännu en spik i kistan.
Jag noterade även att etnisk tillhörighet inte nämndes, t ex i inslaget om våldtäkten i Märsta.
Citera
2012-02-02, 15:31
  #2531
Medlem
SiSeniors avatar
Det enda som har varit bättre i denna säsongen av Efterlyst än tidigare säsonger är Bodström. Jag har stor respekt för Leif GW men när man hinner med att svara på 2 frågor på 7-8 minuter blir det lätt segt. Bodström däremot, han klämmer in 5-6 frågor på under 5 minuter. Dessutom med fackliga och lättförstådda svar. Bra Bodström!
Citera
2012-02-03, 23:47
  #2532
Medlem
cochrans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantes
Ingen som kände igen karln som misshandlade 'hemlöse Janne' på T-banan? Det var ju en ganska bra bild.
Men hemlösa ger väl inga rubriker här på FB...

Vad är det för nonsenssnack? Kan du referera till något/någon i denna tråd, som bekräftar ditt påstående?

Personligen avskyr jag alla våldsverkare, men känner ett extra förakt för de svin som ger sig på barn, äldre, funktionshindrade och andra svaga, som inte har en chans att försvara sig på samma fysiska nivå som angriparen.

I detta fall verkade det inte ens ha handlat om att råna den hemlöse. Huvudsaken för det feta äcklet var att misshandla det oskyldiga offret så grovt som möjligt utan att någon ingrep.

Övervakningsbilderna var av god kvalitet, så jag hoppas att den flinande slakpitten åker fast!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in