Okej, så en first-impression recension:
1. Taikatalvi Skivan öppnar med en lugn vals. Inte alls det vad man förväntar sig, hade hellre sett att historian började med en smäll men det går över... den är kort haha.
2. Storytime Nightwish 101, ta det för dåliga eller goda nyheter. Man vet vad man får och man får det man förväntar sig liksom.
3. Ghost River Progressiv:ish metal här, riktigt intressant. Ungefär hälften av låten är riktigt bra medan den andra hälften, tja, man märker vad den är tänkt att göra men den når liksom inte ända dit. Den här kräver defenitivt minst ett par lyssnignar för att fastna, men jag tror att när den väl gör det kommer det bli en favorit.
4. Slow, Love, Slow Andra låten som inte har ett dugg att göra med metal. Detta är jazz. Plain and simple. Och faktiskt helt OK. Jag glömde bort att jag lyssnade på en hårdrocksskiva under den här låten och slumrade skönt in vid en brasa och med ett glas konjak i handen medan det regnar ute
* 5. I Want My Tears Back HELLS YEAH! Detta är höjdpunkten på albumet helt klart. Så jävla bra. Från första tonen hör man att det här kommer bli badass UMPF!
6. Scaretale Här får Anettes röst testas till gränserna rejält. Hon låter som en ond häxa som ska äta upp små barn - och hon klarar det med flygande färger! Väldigt häftigt och jag hoppas kommande plattor kommer använda sig av här sidan av Anettes röst också. Hur låten låter är som att Danny Elfman blivit hårdrockare... haha det är bästa beskrivningen jag kan ge. Genre: Tim Burton-Metal.
7. Arabesque Episk förbådande och snabb instrumental filmmusik. Tänk musiken under de stora fightscenerna i LOTR som om de hade utspelats i Arabien.
8. Turn Loose The Mermaids Medellugn ballad eller vad jag ska kalla den. Folk-musik som det inte finns så mycket att säga om. Next please.
9. Rest Calm Episk, tung och headbangig låt, men också väldigt jobbig att lyssna på. Näe, tyvärr sämst på skivan.
Problemet är att när nästan alla adnra låtar besöker adnra genres lite nu och då - blir en sånhär låt som kör samma sak hela tiden, väldigt överkörd.
10. The Crow, The Owl And The Dove Skivans lugna ballad och den är väldigt mysig. Den smälter liksom in i bakgrunden på rummet så man har den där hela tiden utan att man rent aktivt hör den. Ingen Eva dock...
11. Last Ride Of The Day Okej, så en remake av Wishmaster gjord för Anette. Men bli inte orolig - tänk Star Trek TOS och JJ Abrams Star Trek. Dvs. originalet finns där och anspeglas på, men remaken görs med respekt och kvalite så det ändå blir en egen grej och viktigast av allt: en bra egen grej.
12. Song Of Myself 13 minuter långt epos med tyngd och knytsnävesslående. Låten slutar dock väldigt långsamt, inte nödvändigtvis dåligt antar jag, men det kommer göra att man troligtvis inte kommer lyssna på hela annat än första gången man hör den.
13. Imaginaerum Meh, en instrumetalisk sammanfattning av alla låtar... jag förstår att det ska verka som en "eftertext-låt" men varför finns den med på albumet när den kunnat lämnat plats åt en riktig låt?
Sammanfattningsvis en väldigt spännande platta. Just diversiteten gör den mycket underhållande att lyssna på, kanske inte helt lika jämn i kvalite som DPP var men den är defintivt mycket mer spännande. Vågar mig inte på ett betyg just nu, tror jag måste smälta alla låtar lite mer först men helt klart värt ett köp.
Bästa låtar: I want my tears back och Scaretale.
PS.
IWMTB kommer bli en av de bästa låtar att höra live som de någonsin gjort.
DS.