2007-09-24, 01:17
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Du yrar som vanligt rena revisionisttramset.

Det man menar är att det inte finne ett dokument som ensamt är ett slutgilltigt bevis för förintelsen, typ "Jag Adolf Hitler avser härmed att utrota alla judar medelst gasning...." För att dramatiserad det så kanske du förstår, men jag tvivlar....

Det tyngsta namnen inom den seriösa historieforskningen är inte alls oense om helhetsbilden, utan är eniga om att det har hänt och i stort på det sätt som det beskrivs. Allt för många detaljer i den samlade beviskedjan visar klart och tydligt på det.

Och man har hitta gott om inkriminerande dokument, det är bara revisionister och/eller nazzar som försöker påstå nåt annat.

Du kanske känner till Raul Hilberg? Den amerikanske professorn som allmänt anses vara den främste experten i hela världen på "förintelsen"? Som har skrivit standardverket "Die Vernichtung der europäischen Juden och är i stor grad upphovsmannen till den officiella historieskrivningen runt "förintelsen"?

I en längre intervju med tidningen "Le Nouvel Observateur" medgav han att det inte finns några dokument som bevisar förintelsen av de europeiska judarna och gaskamrarnas existens, utan endast några vittnesmål som stämmer någorlunda överens. (Le Nouvel Observateur, 3-9 juli 1982, s 71)

Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Kan så vara ja, men en skyddsrumsdörr har man inga behov av att försöka maskera som en vanlig trädörr. Och nu var ju denna dörr som man hittat dokument på beställningen av, beställt till dina "likkällare" vilket framgår av dokumentet vad jag vill minnas. Och lik brukar inte vara så våldsamma att de måste ha vare sig gastäta dörrrar eller gallerförsedda tittgluggar, och inte heller är det så himla noga att skydda dem från bomber gas och granater heller....

Varför vill man maskera en gastät dörr till en trädörr? Vad skulle man tjäna på det? Sedan är det skillnad på gastäta och gassäkra dörrar. De som beställdes var gassäkra, inte gastäta.

Citat:
8.003 There is a distinct translation problem relative to gas-tight or air-tight for gasdicht or luftdicht. It must be remembered that non-technical persons make no distinction between gas-tight and gas-proof (gassicher) which is what the architects of the Bauleitung would have ordered. They did not however order gas-proof doors and windows. This is obvious when we consider that these doors were "sealed" with weather-stripping of felt. If, in fact, these doors were gas-proof then everyone of us lives in a gas chamber since our storm doors are sealed with rubber, the modern replacement for felt, in construction.
The distinction is more than subtle but few non-technical people ever take the time to consider it. Consider this: We all speak of our water proof watch, but we really mean water-tight or water-resistant, since a diver,s watch is really water-proof (wassersicher). It is standard construction to weather-strip all doors in Germany with felt (now rubber). Mr. Pressac should be more careful with his translation. Technical terms are technical terms in either English, French or German.
8.004 Proofs #3, 6, 7, 11, 13, 14, 15, 17, 17a, 17b, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 32 and 34 fall into this category. Rooms with closures designated as such (gas-tight) were not gas-proof, and therefore unsafe and unusable for gas executions. It should be noted that gas-tight and weather-tight are being utilized synonymously, and do not indicate "hermetic" as Mr. Pressac says at one point.

http://www.zundelsite.org/english/leuchter/report4/ch8000.html

Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Ja, vet du att det verkigen är den enda dörren in i kammaren? Kan det finnas ännu en dörr innanför? Kan det ha funnits en annan dörr där tidigare? Kan dörren på bilden se simpel ut men i verkligheten vara en kamoflerad förstärkt kanske gastät sak? Allt för att inte oroa de som skulle lotsas in i lokalen innanför?

Nej, dörren är inte en kamoflerad förstärkt gastät dörr (se ovan), utan en vanlig trädörr. Och ja, det finns flera ingångar till kammaren, men denna leder till en av utgångarna. Och dörren är original och det finns inga fästen eller andra bevis på att det har suttit något annat där så vitt jag vet.

Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Om man stänger av den revisionistiska hjärnbarken så upptäcker man att det är närmast omöjligt att hitta en annan tolkning på ausrottung än just ausrottung, alltså utrota utrotning och liknande. Jag har frågar ca 30 tyskar i olika åldrar om detta för mindre än 2 månader sedan, och ingen hade någon annan tolkning än den man får i alla seriösa lexikon m.m.

Att sen revisionister försöker få ausrottung till att betyda helt andra och snälla saker är ju bara pinsamt, men vad har ni för val? Ni har ju inte förstånd eller kurage nog att erkänna att ni har fel... Men hur sannolikt är det att Göbbels Hitler och de andra står och gullar i sina tal där de så spottet stänker gastar ausrottung om judarna.....?

Faktum är att det används på många ställen där meningen uppenbarligen inte är utrotning.

Läs förhör med Alfred Rosenberg angående begreppet ausrotten.

http://forum.codoh.info/viewtopic.php?t=2249

Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Mattogno är en idiot, och lögnare, ett klassiskt revisionistkännetecken.

Om du hade vetat vad du pratade om så hade du också vetat att Mattogno är en av de revisionister som åtnjuter en mycket hög grad av respekt av förintelsesidan bl a pga sin ärlighet och sin gedigna källhänvisning.

Jämfört med dig så är han hundrafalt mycket trovärdigare och ärligare.

Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Det behöver inte alls vara nåt konstigt med bilden. Bildens dåliga kvalitet kan ha helt naturliga förklaringar utan att det skulle vara någon bluff.

Man har ju kunnat loklaisera vart den är tagen, och varifrån. Vilket stämmer bra med vitnesuppgifterna om fotot.

Det handlade om någon bild tagen i säkert all hast med en primitiv kamera, sannolikt inte av en proffsfotograf heller, och dessutom sannolikt i svåra ljusförhållanden för den tidens fotomateriel.

Mörka partier och ljusa partier kan ge svåra kontrastförhållanden som kan gör att fotografierna blir felexponerade vilket kan göra at de egentliga konturerna på t ex de ljusa kropparna kan suddas ut så de ser förvrängda ut även om de inte är det.

Vi vet heller inte hur dessa bilder har lagrats eller hanterats efter det de tagits. De kan ha skadats vilket kan påverka hur bilderna ser ut.

Exakt hur många kropar det är på bilden, eller hur många som brändes vid det tillfället kan vi aldrig veta, därför att vi ser ju inte hur djup bränngropen är eller hur många som redan brinner eller bränts. Vi vet heller inte hur många fler lik som kanske transporteras dit under resten av dagen eller andra dagar.

De enda som påstår att dessa bilder är falska och bluffade är revisionister, och vad annat kunde man vänta sig? Har de nåt annat val? Nä just det.....

Ursäkta, men om du vill fortsätta att diskutera det här fotografiet, kan du åtminstone inte tala om vilket du menar? Det finns ett par stycken, men du kan väl visa med en länk vilket det handlar om så att vi vet att vi diskuterar samma.

Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Nu var det ju inte riktigt så att jag försökte byta ämne eller inte hade mer att komma med i sakfrågan, för jag har hela verkligheten i ryggen, vilket du inte har....

Jag tog upp den av dig startade tråd om Töbens sk. "experiment" för att visa hur desperata du/ni revisionister är, när ni gör precis allt för att försöka få ett så uppenbart falskt bluff experiment att bli verkligt, om det så kräver att ni blåljuger och försöker vränga all känd vetenskap om solen skuggor och annat att passa era stolliga idéer.

Hade du varit seriös och ute efter sanningen, så hade du aldrig startat den tråden i triumferande andra och försökt framhålla den farsen av Töben som ett seriöst experiment med något som helst värde för revisionisternas åsikter.

Att du nu gjorde det, och kämpade med näbbar och klor för att försöka få skuggor och allt som tydligt visade att de var en fet bluff, att stämma och bli sanna, ivrigt uppbackad och påhejad av dina revisionistpolare. Det är väldigt avslöjande för vilka personer ni egentligen är, och hur lite ni är intresserade av sanningen. Det visar väldigt tydligt hur okunniga ni är och att ni har en mörkare agenda i bakgrunden.

Och, det beteendet du visade i tråden om det experimentet, det visar du väldigt tydligt mest hela tiden. Så det är nog bara dina revisionistpolare som tar dig på allvar om man säger så.


Dr Tinnitus

Du bytte inte ämne, du bara började diskutera någonting helt annat? Intressant.
Citera
2007-09-24, 01:20
  #62
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Varför vill man maskera en gastät dörr till en trädörr? Vad skulle man tjäna på det?
För. Att. Inte. Oroa. Offren. I. Onödan. Inte. För. Att. De. Brydde. Sig. Om. Offren. Utan. För. Att. Det. Skulle. Gå. Lättare.
Citera
2007-09-24, 01:37
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
För. Att. Inte. Oroa. Offren. I. Onödan. Inte. För. Att. De. Brydde. Sig. Om. Offren. Utan. För. Att. Det. Skulle. Gå. Lättare.

Visa mig den gastäta dörren kamoflerad till trädörr, tack.

Lägren var fulla av rykten om gasningar. Ghettona var fulla av rykten om gasningar. Blir man sammanföst med 2000 andra i ett litet rum i en byggnad med stora skorstenar spelar det ingen roll om man har en gastät trädörr.
Citera
2007-09-24, 05:42
  #64
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Visa mig den gastäta dörren kamoflerad till trädörr, tack.

Lägren var fulla av rykten om gasningar. Ghettona var fulla av rykten om gasningar. Blir man sammanföst med 2000 andra i ett litet rum i en byggnad med stora skorstenar spelar det ingen roll om man har en gastät trädörr.
Så lite du vet om människan. Hoppet är det sista som lämnar en sägs det, så det går att manipulera folks hopp för sina egna syften.
Citera
2007-09-24, 21:55
  #65
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
Det var något nytt.

Nej, spammare, det är inte något nytt. Den främste nu levande "Holocaustortodoxe" historikern, Raul Hilberg, har dissat Wannsee som en medial myt. Men du läser ju inga böcker, så du är väl ursäktad, antar jag.
Citera
2007-09-24, 22:06
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Nej, spammare, det är inte något nytt. Den främste nu levande "Holocaustortodoxe" historikern, Raul Hilberg, har dissat Wannsee som en medial myt. Men du läser ju inga böcker, så du är väl ursäktad, antar jag.
För min del har jag haft tillfälle att läsa tidningar. Hilberg dog för någon månad sedan.
Citera
2007-09-25, 00:12
  #67
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Nej, spammare, det är inte något nytt. Den främste nu levande "Holocaustortodoxe" historikern, Raul Hilberg, har dissat Wannsee som en medial myt. Men du läser ju inga böcker, så du är väl ursäktad, antar jag.
Läser visst böcker. Så det så. Men till skillnad från dig så tror jag inte att det bara räcker med att titta på alla bokstäverna, utan man måste även smälta böckerna.
Citera
2007-09-25, 01:18
  #68
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Den främste nu levande "Holocaustortodoxe" historikern, Raul Hilberg, har dissat Wannsee som en medial myt.

Huh?
Hur menar du nu?
Att orten Wansee inte finns?
Eller byggnaden i Wannsee?
För att konferensen ägde rum vet vi ju alla om.
Det finns tom dokument från mötet som skulle förstöras men som inte gjorde det.
Allt det där vet du säkert om så DITT inlägg är naturligtvis det vanliga struntpratet.
Eller spam, hur man nu vill kalla det.

/VV

PS Inte julafton ännu.
Citera
2007-09-25, 10:34
  #69
Medlem
General Nogis avatar
Citat:
Vi vet heller inte hur dessa bilder har lagrats eller hanterats efter det de tagits. De kan ha skadats vilket kan påverka hur bilderna ser ut.

Exakt hur många kropar det är på bilden, eller hur många som brändes vid det tillfället kan vi aldrig veta, därför att vi ser ju inte hur djup bränngropen är eller hur många som redan brinner eller bränts. Vi vet heller inte hur många fler lik som kanske transporteras dit under resten av dagen eller andra dagar.

De enda som påstår att dessa bilder är falska och bluffade är revisionister, och vad annat kunde man vänta sig? Har de nåt annat val? Nä just det.....

Mattogno havdar inte att fotot du talar om ar forfalskat. Las genomgangen i Auschwitz: Open Air Incinerations en gang till.

Vad jag vet ar det framst Udo Walendy som havdat att fotot ar forfalskat. Walendy har publicerat en del intressanta saker i sin tidskrift men hans fotoanalyser ar inte alltid klockrena. Manga ganger ror det sig om foton som retuscherats i publikationssyfte (reproduktionstekniken for tidningspressar etc. var ju inte sa hogstaende for 50-60 ar sedan), d.v.s. vissa ytor har gjorts enfargade for att underlatta reproducering av fotot - i vissa fall sa klumpigt att man kunde tro att det hela rorde sig om en teckning.

Och nu, back to topic for tusan.
Citera
2007-09-25, 10:50
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av General Nogi
Mattogno havdar inte att fotot du talar om ar forfalskat. Las genomgangen i Auschwitz: Open Air Incinerations en gang till.

Vad jag vet ar det framst Udo Walendy som havdat att fotot ar forfalskat. Walendy har publicerat en del intressanta saker i sin tidskrift men hans fotoanalyser ar inte alltid klockrena. Manga ganger ror det sig om foton som retuscherats i publikationssyfte (reproduktionstekniken for tidningspressar etc. var ju inte sa hogstaende for 50-60 ar sedan), d.v.s. vissa ytor har gjorts enfargade for att underlatta reproducering av fotot - i vissa fall sa klumpigt att man kunde tro att det hela rorde sig om en teckning.

Och nu, back to topic for tusan.

Utan att ännu orkat dubbelkolla vad Mattogno sagt om dessa foton, så vill jag ändå säga att det var ett av få inlägg från dig som verkar skrivet med en försvarlig dos förnuft.

Det du säger, om det är det du nu menar, om fotot är ju helt möjligt, ja troligt.

Dessa fotografier är gamla, tagna med enkel utrustning under kniviga förhållanden och i alla hast. Att det helt naturligt kan bli lite märklig exponering m.m. samt att tidens tand och div. hantering kan ha gjort sitt till är helt naturligt. Det är ganska ofta man ser äldre kort som verkar lite mysko i kontraster färger och annat, så att dessa bilder på likbränningen kan se märklig ut på vissa sätt är inget bevis för att det är falska kort eller att likbränningen aldrig har skett så som det vittnas om. Istället så styrker det vittnesmålen om denna händelse så länge man inte kan slutgiltigt bevisa att fotona verkligen är en bluff.


Dr Tinnitus
Citera
2007-09-28, 21:05
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Du kanske känner till Raul Hilberg? Den amerikanske professorn som allmänt anses vara den främste experten i hela världen på "förintelsen"? Som har skrivit standardverket "Die Vernichtung der europäischen Juden och är i stor grad upphovsmannen till den officiella historieskrivningen runt "förintelsen"?

I en längre intervju med tidningen "Le Nouvel Observateur" medgav han att det inte finns några dokument som bevisar förintelsen av de europeiska judarna och gaskamrarnas existens, utan endast några vittnesmål som stämmer någorlunda överens. (Le Nouvel Observateur, 3-9 juli 1982, s 71)
--------------------------------------
Kan vi inte någon gång få slut på denna mycket enkla typ av "revisionistiska bevis" som endast består i att någon känd förintelseforskare vid något tillfälle i någon intervju har uttalat sig si eller så ?

Alla borde ju veta hur pressen arbetar. Oftast är man okunnig i sina frågor och spetsar också gärna till vad som sägs. Är intervjuoffret också rätt trött tankspritt eller åldrigt, bidrar det givetvis.

T.o.m Wiesenthal, som jag har beskrivit i en tråd härunder "En fråga bara.,," sid. 1-3 påstås ju av revisionisterna vid något tillfälle ha uttalat sig i en fråga på ett för dessa mycket gynnande sätt! Han dementerade dock detta kraftfullt. Hilberg, om han ens läste intervjun, brydde sig nog som uppburen forskare inte om den.

P.S. Litet sakliga upplysningar om Hilberg, http://en.wikipedia.org/wiki/Raul_Hilberg
Citera
2007-09-29, 00:39
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Babord
Kan vi inte någon gång få slut på denna mycket enkla typ av "revisionistiska bevis" som endast består i att någon känd förintelseforskare vid något tillfälle i någon intervju har uttalat sig si eller så ?

Alla borde ju veta hur pressen arbetar. Oftast är man okunnig i sina frågor och spetsar också gärna till vad som sägs. Är intervjuoffret också rätt trött tankspritt eller åldrigt, bidrar det givetvis.

T.o.m Wiesenthal, som jag har beskrivit i en tråd härunder "En fråga bara.,," sid. 1-3 påstås ju av revisionisterna vid något tillfälle ha uttalat sig i en fråga på ett för dessa mycket gynnande sätt! Han dementerade dock detta kraftfullt. Hilberg, om han ens läste intervjun, brydde sig nog som uppburen forskare inte om den.

P.S. Litet sakliga upplysningar om Hilberg, http://en.wikipedia.org/wiki/Raul_Hilberg

Ännu lite mer sakligare upplysningar om Hilberg finns här:

http://www.flashback.org/showpost.php?p=1606164&postcount=149

Mannen som i inledningen till en 1308 sidor lång bok hävdar att det finns hundratusentals dokument som bevisar "förintelsen", tar 1027 sidor på sig för att komma till saken men sedan inte kan presentera ett enda.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in