Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Nu vet ju inte jag så där rasande mycket om östområdena, men jag är nog beredd att säga att det var ett led i en etnisk rensning, förvisso också parallellt med partisanbekämpning där många gick åt som var av judisk börd. Men hur många blev dödade enkom för att de var judar, och hur många blev dödade för att de var partisaner och bedrev motståndskamp? Det kan jag i nuläget inte svara på.
Jaha, alltså etnisk rensning! Ja om förnekarna medger Wannseeprotokollet, så brukar de ju framhålla att det rör sig om detta och att de många miljoner judarna i Europa enbart skulle transporteras "österut".
Det finns ju andra exempel på etnisk rensning som när 110000 japaner i USA hastigt internerades i läger över hela USA efter krigsutbrottet 1941. Dock "försvann" inga på vägen dit eller i dem och dödligheten i lägren höll sig också kring det normala.
Till skillnad av tyskarnas deporteringar av judarna! Transporterna med antalet judar och vart de skulle är alltså till c:a 90 % kända, men det egendomliga är att miljontals människor "försvann" i lägren, som exempelvis de 50.000 holländska judar som "selekterades bort" i Auschwitz. Någon miljon sköts dessutom av insatsgrupperna eller vid olika terroraktioner i ghettona.
Dessutom, som jag upprepade gånger, senast häromdagen redovisat, i "Bevis för förintelsen",
http://www.flashback.org/showthread.php?t=393383&page=167 (sid. 167 inlägg 2003) så arkebuserades flera tusen tyska judar, män, kvinnor och barn, i slutet av 1941 i Kaunas och Riga, dit de sänts med den officiella motiveringen "arbetsläger". Uppenbart var detta på Himmlers order.
Jag har frågat dig om detta innan, utan svar!
Så jag måste alltså igen fråga dig om detta EXEMPEL på "etnisk rensning" (det var alltså före gaskammarna !) som jag gett ovan. Hur förklarar du det? Du får naturligtvis gärna bestrida det, men tänk på den överväldigande bevisning om det som föreligger och som jag redogjort för!
Samt återigen som jag också redogjort för också utan svar och där jag hänvisat till
http://www.yadvashem.org/wps/portal/IY_HON_Welcome .
Den "upptar f.n. över tre miljoner identifierade judiska dödsoffer under förintelsen och fylls ständigt på. Sök f.ö. själv på något judiskt efternamn på den! De har f.n. mer än tre miljoner namn i databanken som med stor säkerhet är identifierade, oftast med rätt utförliga uppgifter! Arbetet pågår och man hoppas så småningom komma upp till åtminstone 5 miljoner namn och med ytterligare uppgifter!
Problemen består bl.a. i att hela den judiska befolkningen i byar och orter i Öst-Europa kunde avrättas eller deporteras till förintelseläger över någon eller några dygn med ibland inga eller fåtaliga överlevanden! Krigshandlingarna förstörde också ofta folkbokföring och brändes t.ex. synagogor där handlingar förvarades."
Se t.ex.
http://www.deathcamps.org/occupation/occupationoverview.html ort för ort