Citat:
Ursprungligen postat av Calico Jack
Vilka märken har dålig kvalité enligt dig då? Du själv höjer japsarna till skyarna i jämförelse mot tyskar. 

Inte jag, kunderna och oberoende undersökningar.
Och då gör man bäst i att ta till sig det.
BMW och Audi brukar få bra betyg i undersökningar där nybilsägare ett år efter köpet får sätta betyg på sin bil. Samtidigt är Audi- och BMW-ägare de som är mest oroliga för vad andra skall tycka om sitt bilval (finns undersökningar på det med). Vissa kanske till och med tror att de får mer framgång hos det motsatta könet om de har en viss bil.
Precis alla kvalitetsundersökningar och statistik från oberoende testinstitut som bilprovningen etc liksom den kunskap som finns hos biltillverkarna själva är mycket tydliga med att japanska bilar är helt överlägsna på den fronten. Inget snack om saken. Sedan behöver de inte vara snabbast, snyggast, bekvämast eller ha "bäst känsla". Men bäst är de definitivt och med stor marginal. Tyskarna och svenskarna ligger långt efter, massor av småfel och även stora fel. Och dyra fel.
Man kan inte bara läsa vad barnungarna i TV och svenska AMS skriver. De vet ingenting och är så sponsrade att de knappast törs skriva ngt vettigt. De provkör en splitterny bil under några timmar, inget annat. Att prova på att äga många märken och modeller under lång tid ger en en bra bild av vad bilarna går för i längden och stämmer dina erfarenheter med de som tex bilprovningens statistik eller stora ägarundersökningar säger så kan du nog lita på dem.
Det finns en anledning till att folk inte vill ta i en 10 år gammal BMW med tång ens men efterfrågan på en Toyota Carina II eller RAV4 är betydligt större än utbudet. Gissa varför?