Citat:
Ursprungligen postat av hot-wok
Slängde upp en liten målning på väggen i Mölndal, är ingen rutinerad målare. Min fjärde målning:
http://img169.imageshack.us/img169/6508/grefeta.jpg
Kan tillägas att jag gjorde hela på känn, hade inte skissat innan. Tog en timme drygt
Du borde verkligen dra dina svarta outlines och skuggor SIST, nu syns det ju tydligt att det gul/gröna går över det svarta, om än det bara är lite ser det det dåligt ut. Annars helt ok!
----
Synd att målningarna håller ens så låg standart nu förtiden här på forumet, den enda som har lagt något att hurra för dom två-tre sista sidorna är Neff, och det har han gjort i flera år. Syftar inte på ovanstående alls, men många målningar är verkligen dåliga. Man borde göra en "Visa upp era konstvärk" för nybörjare och en för lite mer avancerade. För två år sen var graffiti scenen i denhär tråden mycket bättre, det vore riktigt kul att se hur tex SMA har utvecklats nu osv.. Ni alla som har hängt här i några år håller nog med.
Men, till er som kanske inte lägger den cleanaste skiten, FORTSÂTT posta, absolut, men ni måste verkligen inte ladda upp vadsomhellst, ladda upp målningar ni är extra nöjda med. Borde som sagt finnas en tråd för "vardagliga" målningar som kanske inte är dom bästa men ändå är roliga att få kritik för.