Citat:
Ursprungligen postat av Cineasten
Nåja, helt accepterat var det knappast.
Okej sorry magistern det smög sej visst in en överdrift där, ska inte hända igen.
Men visst har synen på droger gått i olika vågor genom olika generationer, och i många delar av Sverige så är droger just helt accepterat. Här i mina kvarter är nästan alkohol den fulaste drogen, folk reagerar om nån sitter och dricker vodka här klockan tidigt på en tisdag, ingen bryr sej om nån röker hasch.
Citat:
Gamla amfetaminister brukar ju iofs vara redigt nedgångna (om de ens hinner bli gamla innan de kastar in handduken för gott). Stirriga tandlösa typer med tics och ofta svåra infektioner. Det är inte direkt ovanligt att de har Hepatit B och/eller C med skrumplever och/eller levercancer till följd.
Naah asså sådär illa är det inte... visst, gamla tjacktorskar är slitna och skadade av sitt missbruk men sådär jättestor skillnad mellan amfetaminister och alkoholister är de inte.
Råkade strula till de lite i Göteborg i min vilda ungdom och hade ingenstans att bo eller pengar för att ta mej hem, så jag fick hänga i Nordstan i tre nätter tills de va fixat. Nordstan består ju nattetid typ av tokiga zigenare och stans värsta amfetaminister så jag hängde med tjacktorskarna, schyssta snubbar som tog han om mej. Skadade och jävligt tjuvaktiga av sitt knarkande men de gick ju att prata med dem normalt.. har samma erfarenheter från min egna stad.
Att snacka med en alkoholist går ju inte, de är för väcka. Jag brukar på min höjd köpa nån extra Åbro 7.3% och ge till nån lodis utanför Systembolaget som mumlar nått som kan tolkas som tack.
Inte att jag vill försvara drogerna nu, för jag hatar drogerna och va de gör med folk, men alkohol är fan som vilken drog som helst. De råder inte direkt rättvis konkurens på den här marknanden.
Citat:
Ursprungligen postat av Svensken Von Svensken
Vilket ”rus” stänger inte av hjärnan?
Personligen så anser jag det är alkohol, benso och möjligen heroin som helt stänger ner hjärnans funktioner. Inga andra droger funkar så?
Citat:
Jag har suttit med folk på förfester som rökt på hasch, och inte fan blev dom märkbart piggare än oss andra
Man blir ju inte pigg av hasch? Ska man beskriva den drogen så är de så mycket motsats till alkohol de kan bli, man utökar hjärnans tankeverksamhet och får hjärnan att tänka i helt andra vägar vilket ju blir otroligt flummigt. Man uttökar oxå sinnerna, smaken förstärks, hörseln och synen förändras osv, inte stängs ner som på alkoholen. Att frisätta hjärnans tankegångar sådär dagligen är ju såklart inte nyttigt utan tar på psyket, vilket många som röker hasch dagligen vägrar att tro på utan tyvärr fått för sej att cannabis nästan är lika nyttigt som äpplen, vilket det såklart inte är. Men man måste nog ändå se cannabis som en lätt drog om man jämför med andra.
Citat:
folk som gillar att ta någon form av amfetamin kan stå i timmar och dansa och inte vara kontaktbara i sitt rus, det ser heller inte så ”lätt” ut,.
Utan att försöka dissa dej nu så vill de nog bara inte snacka med dej, för att påstå att de är svårt att få kontakt med folk på tjack är nog, utan att överdriva, de sjukaste jag hört på hela året.
Men du har rätt i att de inte är en lätt drog... precis som att alkohol inte heller är lätt.
Citat:
vilken drog tror du hade ersatt alkoholen om folk hade fått välja fritt?
Intressant!
Började tänka lite på de och kanske hade svenskarna inte valt bort alkoholen även om de va en drog bland många andra?
De kanske passar oss nordbor att berusa sej med nått som stänger ner våra stressade hjärnor och låter oss vara stenåldersmänniskor för några timmar i slutet på veckan?
Annars slår jag till med kokain om man fick ner priset och ser rent rusmässigt. Att få känna sej som Gud själv för några timmar borde locka många människor, de är ju trots allt ett väldigt fint rus.
Vill en gång till påpeka att jag verkligen inte propagerar för droger utan bara tycker de är intressant att se den särskillnad som alkoholen fått trots att det är en drog som alla andra. Alla droger är farliga för människan men vi verkar ha ett medfött rusbehov.