Citat:
Ursprungligen postat av azsxdcfvgb
Hej, jag har fått tag på ett par stycken seroquel på 100 mg.
Jag fick dem (inte med recept) med syftet att somna, och frågar om det är någon som har använt dessa?
Blev lite småskraj när de ursprungligen inte är till för att fylla detta syfte, utan används mot bl. a schizofreni.
Är det lugnt att försöka somna på dem ändå? Ska jag börja med en halv?
tacksam för svar
Hej OP.
Har ätit seroquel i olika styrkor nu i ett och ett halvt år, visst får man biverkningar som de andra här säger men det är bara under den första månaden man äter dom, sen börjar dom avta mycket snabbt.
Visst hjälper dom sömnen, till viss del, men det dom gör mest är att se till att folk som e schizo inte ser arga tomtar överallt, eller som i mitt fall där dom stabiliserar humöret.
Kan starkt rekommendera dessa piller då dom inte är beroendeframkallande som många andra sömnmediciner (som iofs är bra mkt roligare att flumma på än seroquel

), däremot kan man bli lite "bakis-trött" på dom de första timmarna dagen efter.
PS, själv äter jag just nu 50mg x 2 seroquel depot varje kväll vilket inte hjälper min sömn men stabiliserar mig, vill ja ha sömnhjälp får jag ta doser upp mot 200-300mg.