Citat:
Ursprungligen postat av
IB03
Judaland, kan det vara så, (jag kan inte öppna ovanstående länk av kk12) men att det fanns en mindre körbar väg (skogsväg, grusväg) mellan Ekudden och Sandviken ? Alltså även som ansluter till den lilla grusväg som går bakom sjukhuset och ner till Helenas bostadsområdes småbåtshamn ?
Jag menar att i så fall om denna lilla väg fanns, kanske man inte behövde åka genom Rödjan ? Jag ser att det finns hus cirka 350 meter nordost om Rödjan vid nuvarande Gummestads vägen, dessa hus ser lite äldre ut och borde funnits då med. De som bodde här måste ju haft en väg att ta sig dit på, om då inte just Gummestadsvägen fanns då. Det måste funnits en mindre väg anser jag, även åt väster också mot Sandviken(badplats).
En annan sak, om du kan hjälpa till . Efter böjen vid Sandviken kommer ju en avslutande parkering som den asfalterade vägen tar slut. Men när jag förstorar upp på flygfotot kan jag se en mindre skogsväg kanske traktorväg i skogspartiet efter parkeringen. Kan den vara körbar med bil ? Denna väg kommer ut på själva golfbanan sen , sedan på en väg som leder till Sjöängen. Kan de även ha åkt denna lilla väg ? Eller är det lite väl strapatsrikt ?
Såvitt jag vet har det inte funnits någon sådan grusväg mellan Sandviken och Ekudden. Grusvägen in till pulkabacken är av senare datum, gissningsvis när sjukhuset byggdes. Den går nog knappast inte att åka med bil hela vägen ner till den lilla hamnen heller utan den slutar vid backen.
Husen som ligger norr om Rödjan verkar haft sin tillfartsväg från densamma såvitt jag kan förstå Eniros äldre kartor. Vägen mellan Sandviken och Åsenvägen tror jag heller inte var farbar. Minns att man kunde cykla där dock.
Citat:
Ursprungligen postat av
IB03
Det här gamla UG vad var det för något ? UG, står det för UngdomsGård eller vad är det för förkortning ? Någon som kan berätta mer om detta?
Huset var beläget strax norr om gamla skjutbanan. Syns på kartor från 60-70-talet. Fanns rester kvar av grunden och en stentrappa sist jag var där. Har för mig mitt ärende var att leta efter den där brunnen KK12 nämnde.