Kosten har väl varit lite svajig i början, men nu börjar jag få häng på det. Jag försöker hålla den så gott jag kan och har blivit mer noga med det på senaste tiden. Redan från början var jag medveten om det gyllene kaloriöverskottet och körde hårt på det. Däremot tror jag nog att jag missade att tillgodose mitt dagsbehov av protein vissa dagar och bara snöade mig in på kaloriöverskott jämt och ständigt. Har ätit ganska onyttigt då och då samt ätit rätt enformiga måltider.
Jag har lagt på mig rätt mycket fett, vilket börjar synas - framförallt på magen och på röven när jag är avslappnad.
Ett problem för mig gällande att uppnå "den ultimata kosten", är att jag fortfarande bor hemma och inte kan äta
exakt vad jag vill, och mycket finns bara i begränsat utbud. Dessutom får man äta det som serveras vid middagen osv. Kan ju inte stå och laga egen mat när det redan finns färdig. I bland är maten ganska risig, så man får ju kompensera på annat håll.
Dessutom har jag inte så mycket pengar att lägga på stora inköp av mat och liknande då jag studerar och inte jobbar extra.
Det kommer bli mycket lättare när man flyttar hemifrån och kan styra och ställa över ens kost till fullo.
Försöker så gott jag kan nu.