Citat:
Ursprungligen postat av
EugeneHutz
Problemet med showen nu är väl som kanske andra varit inne på tidigare att det är bara Howard och ett gäng rövslickare. Finns ingen spänning, ingen humor, ingen kreativitet, ingen buskis, bara nån fejkad konflikt ibland, typ med Gary om nån mikrofon. Och intervjuerna känns mer och mer tillrättalagda. Stern vågar bara vara provokativ när det är b-kändisar. Sitter det en Paul McCartney så är det ju bara vanligt rövslickeri a la Conan O'Brien etc.
Den 15december säger DirectTV upp sitt avtal med Howard TV och howard vill inte bekosta ett nytt tvprogram. Jag gissar på att han tänker sparka en del personal och sen hosta en internetshow på sin hemsida. renoveringen är till för att frigöra utrymme som Howardtv tidigare behövt.
Veckans Aktuellt:
På Dawgs saloon forumet pratar man om hur en användare lyckats nysta upp Beth sterns lik i garderoben.
Att hennes pappa sysslat med mångmiljonsbedrägeri och att hon ofta outats som lyxeskort av andra kändisar. Bla Alex baldwin och Sara bernhardt har gjort svaga referenser till detta där de kallar Beth för en party girl och att tjejer i den åldern som modellerar i europa egentligen bara sysslat med lyxeskort. Det betyder itne att de knullar sina torskar för man betalar bara för en middag,men oftast ingår det som en liten bonus om man flyger ner de till las vegas där horeri är tillåtet.
Dawgs saloon har tillförlitligt material och deras moderator har nämnt att howard sterns legal team brukar försöka skrämma dem till tystnad.
Veckans aktuellt 2: Howard stern kommer att återvända till Americas got talent men inte till radioshowen när kontraktet utlöper. Sirius nya VD mångmiljardären John Malone har ingen lust att betala så mycket pengar för ett radioprogram som bara har totalt 1miljon lyssnare per vecka. Det han vill satsa på är fler NFL matcher och fler Baseball matcher. Inga kändisar såsom Oprah eller Martha Stewart kommer att få undgå kraftiga lönesänkningar.
Att howard stern stämmer sirius är ett sista försök att tömma kassan innan John Malone genomför köpet. Sirius la fram statistik som visar det alla länge trott. Att howard stern inte alls låg bakom deras 5-10milj fler lyssnare som han själv lögnaktigt påstår än idag.
Märkligt nog har howard överklagat domstolsbeslutet utan att presentera nya siffror eller skäl till varför han gjort sig förtjänt av 300milj dollar i lyssnarbonus.