Citat:
Ursprungligen postat av Paul_Newman
Filipinos på Filippinerna talar inte engelska med varandra.
Konstigt att 3 400 000 Filippiner inte kan fylla i ett formulär där de uppger vilket förstaspråk de har då. För de har bevisligen ingen aning om vad de har för modersmål och lever i villfarelsen att de talar filippinsk engelska, vilka pinsamma jävlar.
Och från 1898 till 1946 hölls _all_ utbildning på engelska då utbildningssystemet bygdes upp av jänkarna. För att inte nämna alla låneord som finns kvar i språket från Amerikanernas styre. Det är inte alls som i Sverige där all engelska vi lär oss är importerat via TVn. Det finns en stark minoritet speciellt bland de övre social lagren av samhället som använder engelska som förstaspråk vilket ytterligare ger uttryck i att Engelska används väldigt mycket i inhemskt producerad media som TV, tidningar och så vidare.
Valusques har inte engelska som första språk men du måste väl inse att Fillipinerna har fullkomligt annorlunda kulturella förutsättningar för att uttrycka sig i det engelska språket än vad majoriteten av asiens invånare.