Citat:
Ursprungligen postat av Stalin
Så med slipade argument försvinner fascism?
Förstår öht inte varför någon skulle debattera sin rätt att leva vidare, bedriva politisk verksamhet mm, vet inte om du är naiv eller saknar överlevnadsinstinkt.
Förstår öht inte varför någon skulle debattera sin rätt att leva vidare, bedriva politisk verksamhet mm, vet inte om du är naiv eller saknar överlevnadsinstinkt.
Jag är visserligen naiv, det ska jag inte förneka, men däremot förstår jag inte vems liv det är som hotas av att NSF tillåts demonstrera. Tror du på allvar att det svenska folket är latenta nationalsocialister som endast håller sig till de etablerade partierna av rädsla för AFAs amtörmässiga hobbyterrorism?
Jag förstår inte varför man ska behöva försvara människors rätt till yttrandefrihet, mötes- och demonstrationsfrihet och rätt till frihet från politisk förföljelse på grund av att de har fel åsikt. Dessa självklara demokratiska rättigheter borde för varje sann demokrat vara självklara och universella rättigheter. Att vänstern har ett arv och demokratiförakt är visserligen allmänt kännt, men jag visste inte att dessa totalitära ränder fortfarande satt i.
Angående överlevnadsinstinkten förstår jag inte alls vad du menar. Kommer NSF att döda mig om AFA inte slår dem ibland? Rune Andersson må ha varit socialist, men han hade i alla fall rätt i en sak: ingen blir snällare av att få stryk.
Den militanta vänstern och högern lever i symbios med varandra och sammanhållning inom grupperna växer starkare genom fiendeskapet. De växer sig starka genom att nära sitt hat med andras, allt på bekostnad av det öppna demokratiska samhället.
Försvinner fascism med våld?